4 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tarihteki Gizli Kişiler: Charles Carlson

Hayatımızda önemli bir yeri olan fotokopi makinesinin kim tarafından nasıl icat edildiğini biliyor muydunuz? Sizler için bu yazımızda kaleme aldık.

Hayatımızın her alanında illaki bir şeyleri yazdırmak için fotokopi makinesine ihtiyacımız olmuştur. Hatta ofiste çalışanlar için bu makineler vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir. Bu yazımızda fotokopi makinesinin mucidi olan Charles Carlson’u kaleme alacağız.

Charles Carlson Kimdir?

Charles Carlson 1906 yılında Seattle’da hasta ebeveynlere sahip olarak dünyaya gelmiştir. Ailesinin rahatsızlığı sebebiyle onlara destek olabilmek için küçük yaşından beri okul öncesinde ve sonrasında çalışmıştır. 17 yaşına geldiğinde annesini tüberkülozdan kaybetmiştir ve babası da arterit rahatsızlığından dolayı sakat kalmıştır.

Ergenlik yaşları boyunca Charles kimya, mühendislik, bilim ve grafik tasarımla ilgilenmiştir ve daha önce ortaya çıkmış icatları ve onların mucitlerini bu dallarla birlikte incelemiştir. Buluş yapmanın, mucidin ekonomik açıdan ne derecede etkileyebileceğini ve aynı zamanda topluma sağlayabileceği katkılarını bildiği için yeni bir şeyler yaratmak ve icat edilen nesneleri incelemek hoşuna gitmiştir.

Liseyi bitirdikten sonra eğitim hayatına California Teknoloji Ensitütüsü’nde devam etmiştir ve buradan 1930 yılında fizik bölümünden mezun olmuştur. Oldukça fazla işe başvurmasına rağmen dönem koşullarından dolayı çok fazla sayıda ret almıştır fakat belirli bir süre sonra New York’ta yer alan Bell Telefon Laboratuvarlarında araştırma mühendisi olarak düşük bir maaşa işe girmiştir. Yaklaşık bir yıl süren bu iş tecrübesinden sonra sıkılmış ve şirketin avukatlarının çalıştığı patent departmanına transfer olmuştur. Patent departmanına girdiği gibi ilgisini buluşlara ve patentlere tamamen yönlendirmiş ve bu durum yaratıcılığını geliştirmekte yardımcı olmuştur.

1933 yılında bir elektronik şirketinin patent departmanına girmiştir ve burada çalışırken aynı zamanda New York Law School’da hukuk bölümünü bitirmiştir. Bu departmandayken patent evrakları için yeterli karbon kopyası olmaması sebebiyle ne kadar zamanın boşa gittiğini fark etmiştir çünkü kopyaya ihtiyaç duyuldukça belgelerin yeniden yazılması ve yeniden kontrol edilmesi gerekmekteydi. Bu noktada Carlson, öncesinde de yaptığı araştırmalar ile, bir düğmeye basarak mevcut bir belgenin kopyasını çıkaracak bir fotokopi makinesi icat etmeye karar vermiştir. Tabi işler düşündüğü gibi gitmemiş ve bu fikrini desteklemek için anlaşmak istediği çoğu firmadan geri çevrilmiştir. Birkaç sene sonra Haloid Photographic şirketi ile anlaşmıştır.

İlk çalışmaların çoğu ABD ordusu tarafından finanse edilmiştir. İlk ortaya çıkan makine çok uğraştırıcı adımlar istediği için zayıf kalsa da yaklaşık on sene içerisinde yapılan geliştirmelerle birlikte “Xerox 914” adlı basit bir düğmeye basarak mükemmel bir kopya alabildiğiniz bir makine ortaya çıkmıştır. Böylelikle şu an çoğu ofiste, kırtasiyede hatta bazen evlerde bile kullandığımız fotokopi makinesi insanlık hayatına girmiştir.

Kaynak 1

Kaynak 2

Hazırlayan: Ece Kaya

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar