30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Tarihteki Gizli Kişiler: Amelia Earhart

Kadın bir pilot olarak Amelia Earhart’ın havacılık sektöründe kadınların önünü açacak hangi başarılara sahip olduğunu biliyor musunuz? Bu yazımızda sizler için bu bilgileri derledik.

Bu yazımızda kırklı yaşlarına gelemeden uçarak dünya turuna çıkmak isteyip gökyüzünde kaybolan ve bir daha hiçbir şekilde haber alınamayan Amelia Earhart’ı kaleme alacağız.

Amelia Earhart Kimdir?

Amelia Mary Earhart 24 Temmuz 1897 yılında Kansas’ta doğmuştur. Varlıklı bir ailesi olsa da anne ve babasıyla küçüklüğünde belirli bir dönem, özellikle babasının özel hukuk bürosu iflas ettiği dönem, çok vakit geçirememiştir. Üniversiteye başlasa da eğitimini tamamlamamış, bunun yerine Birinci Dünya Savaşı sırasında Kanada askeri hastanesinde çalışmıştır fakat buradaki çalışması onu havacılarla tanıştırmış ve uçmak konusundaki ilgisini keşfetmesini sağlamıştır. Savaş bittikten sonra önce Columbia Üniversitesi’nde sonrasında Southern California Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır.

Aralık 1920 yılında ilk uçuşunu kıdemli pilot Frank Hawks ile Kaliforniya’da gerçekleştirmiştir. Bu uçuşunda pilotluğa ve uçmaya olan ilgisinin farkına daha çok varmıştır. 25 yaşına geldiğinde doğum gününde Amelia, bir Kinner Airster çift kanatlı satın almıştır. Henüz bir pilot lisansına sahip olmasa da 1922 yılında kadınların 4.267 metrelik (14.000 fit) kadın irtifa rekorunu kırmıştır.

Amelia’nın hayatı, 1928 yılında, Charles Lindbergh’in kıtalar arası uçuşuna yönelik halkın coşkusunu artırmak isteyen yayıncı George Putnam’ın, Atlantik’i uçakla geçen ilk kadın olması için Earhart’ı ikna etmesiyle dramatik bir şekilde değişmiştir. Haziran 1928 yılında Atlantik’i uçarak geçen ilk kadın olmuştur ve gittikçe tanınmaya başlamıştır. Bu başarısıyla Amelia Earhart, transatlantik uçuş yapan ilk kadın olmuştur. Havacılıkta 1928 yılında Atlantik’i geçen ilk kadın olmasının yanı sıra, 1932 yılında Atlantik’i tek başına geçen ikinci kişi ve 1935 yılında Hawaii’den Kaliforniya’ya solo bir şekilde giden ilk kişi gibi başarılar elde etmiştir.

Daha sonrasında dünyayı uçarak gezen ilk kadın olabilmek için Amelia bir dünya uçuşu yapmayı planlamaya başlamıştır ve burada rotasını ekvatora oldukça yakın olarak çizmiştir. Haziran 1937’de Oakland’dan Miami, Florida üzerinden Electra’da, Fred Noonan ile doğuya dünya turu uçuşuna başlamıştır. Bazı koşullar nedeniyle Howland açıklarında Earhart ve ABD Sahil Güvenlik kesicisi Itasca, herhangi bir iki yönlü telsiz iletişimini tamamlayamamışlardır ve ne Earhart ne de Noonan Mors kodu konusunda bilgi sahibi olmadıkları için bu yönteme de başvuramamışlardır. Bu iletişim kopukluğu sonrasında Earthart ve Noonan büyük bir deniz ve hava aramasının yapılmasının ardından bulunamamıştır ve 19 Temmuz 1937 yılında denizde kayboldukları ilan edilmiştir.

Üzerinden yıllar geçmiş olsa da Amelia Earhart, kadınların başaramayacağı herhangi bir şeyin olmayacağını kanıtlayan isimlerden biri olmuştur. Özellikle pilotluk alanının erkek egemenliğinde olması, onun bu başarılarının önemini daha fazla ortaya çıkarmış ve kadınların bu alana olan ilgilerini ve cesaretlerini arttırmıştır.

Kaynak 1

Kaynak 2

Hazırlayan: Ece Kaya

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar