30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Çocukların IQ’su Neden Düştü?

Amerikalı bilim insanlarının yapmış olduğu yeni araştırmada, ülkede uzun yılların ardından ilk kez IQ puanında düşüş olduğu aktarıldı. Yapılan çalışmalarda birçok ülkede aynı sonuca ulaşıldı. Peki bunun sebebi neydi? Türkiye Zeka Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı, bu konuda açıklamak yaptı. Ayrıntılar haberimizde.

Uzmanlar bu düşüşün sebebini pandemi döneminde eğitimde ara verilmesi olarak belirtti. Bilim insanları pandemi döneminde birçok ülkede eğitime ara verilmesinin çocukları etkilediğini ve çocukların bilişsel yeteneklerinin gerilediğini aktardı. İngiltere, Norveç, Danimarka, Avustralya gibi ülkelerde de benzer sonuçlar ortaya çıktı. Almanya’da yapılan yeni araştırma sonucu da pandemi döneminde çocuklarda IQ oranlarının düştüğünü gösterdi. Emrehan Halıcı Türkiye’de bu konu ile ilgili araştırma olmadığını ve eğer böyle bir çalışma yapılsaydı sonucun ülkemiz için de aynı olabileceğini belirtti.

Sosyal İlişki Zekayı Etkiliyor

Türkiye Zeka Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı bu konu hakkında şunları söylemektedir.

“Pandemi döneminde eğitime ara verilmesinin yanında uzaktan eğitim de çocukları olumsuz etkiledi. Çünkü özellikle çocuklarımızda ve gençlerimizde sosyal ilişki, zorluklara karşı üretilen çözümler ve bu çözümlerle elde edilen başarılar zekâya doğrudan etki ediyor. Zekânın bir tanımı da çevreye uyum gösterebilme yeteneği. Sadece elektronik bir ortamda koşullara uyum göstermek tek başına yeterli değil. Çocukların sınıf ortamında arkadaşlarıyla beraber olması, paylaşımı ve sosyal etkileşimi artırıyor. Dolayısıyla tek başına yürütülen uzaktan eğitim bu etkilerin verdiği yararları zedeleyerek bireyleri etkileyebiliyor.”

Haberin tamamına aşağıdaki kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar