26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Sağlıklı Zihin ve Beden için: 4-7-8 Nefes Tekniği

Sağlıklı bir beden ve zihin için yeterli ve kaliteli uykuya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. 4 7 8 solunum tekniği zihnimizi ve bedenimizi endişeden arındırarak, sağlıklı bir uykunun kapılarını aralıyor.

Uyku sağlıklı bir beden ve yaşam için en önemli etkenlerden biridir. İnsan yaşamının nerdeyse dörtte biri uykuda geçiyor. Peki, neden bedenimizin uykuya bu kadar ihtiyacı var? Uyku, vücuttaki sistemleri rahatlatarak bedeni dinlendirir. Uykuyu yalnızca bir enerji toplama ve dinlenme yöntemi olarak değerlendirmek oldukça yanlıştır. Bu algının aksine, uykunun hayati bir öneme sahip olduğunun bilincinde olmak çok önemlidir. Özellikle de ideal süreye sahip bir gece uykusu, kişinin yaşamı için vazgeçilmezdir. Kaliteli ve yeterli uyku, kişinin hem fiziksel hem de mental olarak daha zinde olmasını sağlar.

Peki, uykunun bedenim için öneminin farkındayım ama uykuya dalmakta güçlük çekiyorum. Ne yapabilirim? Uykunun bedeni için öneminin bilincinde olup da, uykuya dalmakta güçlük çeken birçok insan var. Hatta öyle ki, bu ciddi bir sağlık problem haline dönüşebiliyor. İnsanlar birçok farklı yönteme başvuruyor. Bunlar; Taze bir bitki çayı içmek, dengeli beslenmek, kafein alımını azaltmak ve takviye gıdalar almak gibi çeşitli yöntemler. Ancak bazen bu yöntemler de uykuya dalmak için bir çözüm olamayabiliyor. Belki de ihtiyacınız olan yalnızca doğru bir nefes kontrolüdür.

Tam da bu noktada, karşımıza, oldukça basit ve etkili bir yöntem olan 4-7-8 nefes tekniği çıkıyor. Bu nefes tekniği, Pranayama adında eski bir yojik tekniğinden gelmektedir. Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilmiştir. Vücuttaki oksijeni yenilerken rahatlamayı sağlayarak, bedeni ve zihni kalite bir uykuya hazırlar.

Pranayama geleneğine dayanan 4-7-8 nefes tekniği.

4-7-8 Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır?

Oldukça basit ve üç adımda uygulanabiliyor. İlk olarak, dik ve rahat bir duruşa geçmek kendinizi yönteme hazırlamak için en önemli nokta. Artık hazırsınız. 1. adımda 4 saniye boyunca derin bir nefes alarak ciğerlerinize oksijenin nüfuz etmesini sağlayın. Daha sonra, almış olduğunuz nefesi 7 saniye boyunca tutun. Nefesinizi tutarken dudaklarınızı büzerek, oksijenin ciğerlerinizde kalmasına yardımcı olun. Son olarak, dudaklarınızı sakince açarak, tutmuş olduğunuz nefesi 8 saniye boyunca güçlü ve sesli bir şekilde dışarı verin. İlk denemeleriniz de bunu 4 kez tekrar edebilirsiniz. Her tekrar ve denemede nefesinizi daha iyi kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz. Bununla birlikte, her adımda kaliteli bir uykuya biraz daha yaklaşacaksınız. Yapmanız gereken tek şey, saniyeleri kaçırmadan tüm odağınızı nefesinize vermeye özen göstermek. Kalbinizin ritminin yavaşladığını, tüm bedeninizin ve zihninizin rahatladığını hissedeceksiniz. Sadece 19 saniyenizi ayırarak doğru bir yöntem ile, kaliteli bir uykunun keyfine varabilirsiniz.

Kapak Görseli

kaynak

Hazırlayan: Dilanur Akbaba

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar