25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Penisilini Kim İcat Etti?

Küf mantarından başlayarak penisiline kadar giden ve çoğumuz tarafından yolculuğu bilinmeyen icadı bu yazımızda sizler için derledik.

Ekmek ve peynir gibi açıkta bıraktığımız birçok besin bir süre sonra küflenir. Küf dediğimiz bu şeyler de aslında birer mantar çeşididir. Bu mantarların en sevdiği ortamlar ise ılık ve nemli ortamlardır. Yani çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda yaşayamazlar ve çoğalamazlar. Aslında yemeklerimizi ve ekmeğimizi buzdolabında saklamamızın sebebi de mantarlara uygun bir ortam sağlamamaktır.

Penisilini icat eden İngiliz bilim insanı ‘‘Alexander Fleming’’ bakterileri yok etmek üzerine 1928 yılına kadar çalışmalar yapsa da başarısız olur. Bir gün, laboratuvarına geldiği esnada içinde farklı çeşitlerde bakteri bulunan petri kabını açık unuttuğunu görür. İçerisi küf mantarı ile dolmuş petri kabını temizlemeye hazırlanan Fleming, kabın diğer kısımlarda bolca bakteri varken küf mantarının kenarında bulunan jel kıvamındaki yapıda herhangi bir çeşit bakteri topluluğu bulunmadığını fark eder. Bu jöle kıvamındaki sulu kısıma ise penisilin adını verir. Sonuçta penisilini küf mantarından ayırmayı başaramayıp penisilin ile ilgili çalışmalarını 1934 yılında sonlandırır.

Konu ile ilgili yayımladığı bir makalesinde penisilinin birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini belirtse de bu icadın hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlaması aslında Fleming’den sonra başlar. İngiliz bilim insanları Howard Florey ve Ernst Chain, Fleiming’in çalışmalarını incelemiş, penisilini laboratuvar ortamında saflaştırmayı başarmışlardır. Önce 1940 yılında penisilin ilacının fareleri iyileştirdiğini fark etmişlerdir. Ardından 1941 yılında ise bu ilacı ilk defa bir insan üzerinde denemişlerdir. Florey ve Chain tarafından tedavi edilmiş ve hasta iyileşmiş olsa da sonradan yeteri kadar penisilin üretilemediği için hastalık yeniden nükseder ve diken yüzünden enfeksiyon kapan bu kişi maalesef hayatını kaybeder. Fakat daha sonra benzer özellikteki hastalar bu olaydan ders çıkarılmasıyla ve araştırmacılar tarafından birden fazla insana yetecek kadar penisilin üretilmesiyle birlikte sağlığına kavuşmuştur.

Penisilin ilacı hangi hastalıklara sebep olan bakterilerin yok edilmesinde kullanılır?

Aslında enfeksiyon kaptığımız zaman vücudumuz kendi doğal savunma sistemini yani akyuvarları üreterek bakterileri yok eder ve çoğu zaman da başarılı olur, ancak akyuvarlar bazı bakterilerle de baş edemeyebilir. Bu durumlarda da doktorumuzun tavsiyesiyle vücudumuza antibiyotik desteği alırız. İşte penisilin bu antibiyotiklerden birisidir.

Penisilin ilacı çıban, farenjit, zatürre, difteri, frengi, ateşli romatizma ve bademcik hastalığı gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya devam edildiği için sağlık sistemimizdeki yeri çok önemlidir.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar