21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Kulak Çınlaması İçin Yeni Tedavi Daha Sonraki Çalışmalar İçin Umut Kaynağı Oldu

Araştırmacılar, kronik kulak çınlaması için yeni bir tedavi yönteminin mümkün olabileceğini öne süren umut verici bir makale yayınladılar.

Dünya nüfusunun %10’undan fazlasının kulaklarda çınlamadan uğultuya kadar değişen bir dizi sesin, asla kaybolmayan bir şekilde duyulduğu kulak çınlaması adı verilen bir durumla yaşadığı tahmin edilmektedir. Şiddeti kişiden kişiye değişirken, teşhis konan kişilerin %0,5 ila %3’ü yaşam kalitelerinin etkilendiğini söylüyor.
Ancak Güney Kore’deki araştırmacılar Frontiers in Neuroscience’da subakut ve kronik kulak çınlaması için yeni bir tedavi yönteminin mümkün olabileceğini öne süren, umut verici bulgular ortaya koyan bir makale yayınladılar.
Bu küçük çalışmada, trigeminal ve fasiyal sinirlerin, vestibulokoklear kraniyal sinir yolları aracığılıyla, işitsel ve işitsel olmayan sinir sistemlerini modüle etmek için uyarılmasından sonra, 55 hastanın tekrarlayan sinir bloklarına maruz kaldığı görülmüştür.
Tedavi sonunda, hastaların %87,5’inden fazlasında kulak çınlaması kaybolmuş veya önemli ölçüde azalmıştır. Araştırmacılar, daha fazla ve daha büyük denemelerin bu bulguları doğrulayacağını ve sonuçları etkileyen plasebo etkisi potansiyelini ortadan kaldıracağını ummaktadır.

Kaynak

Görsel Kaynak

Görsel Kaynak

Hazırlayan: Yağmur Kara

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar