26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Zihin Alışkanlıkları

Farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz zihin alışkanlıklarına birlikte bakalım.

Alışkanlıklarımızın farkında mısınız? Zihnimizin bilinçsizce gerçekleştirdiği birçok alışkanlığa sahibiz. Bu alışkanlıkların neler olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Aslında günlük hayatta sıkça sergilediğimiz davranışlar, belki de bizler bunları bilinçli yaptığımızı zannediyoruz, ancak her biri zihnimizin bizim isteğimiz dışında gerçekleştirdiği davranışlar. İstemsizce gerçekleştirdiğimiz bu alışkanlıklarımız ise birer “Zihin alışkanlığı”.

Zihin alışkanlığı, yanıtları hemen bilinmeyen bir problemle karşılaşıldığında akıllıca davranmaya yönelik bir eğilimdir. Ancak, zihin alışkanlıklarını kullanmak birçok tutum, beceri, geçmiş deneyimler ve ipuçları gerektirir.

Zihin Alışkanlıklarını Tanımlamak

İşte farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz birkaç zihinsel alışkanlık!
Başkalarını dinlemek günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz istemsiz davranışlarımızdan bir tanesidir. Hatta insanları dinlerken onlara istemsizce anlayış ve empati de gösteririz. Aslında bu herkesin gerçekleştirebileceği bir davranış değildir. Bazı insanlar bir diyalog esnasındayken karşısındaki kişiyi dinlediğini zanneder ancak zihninde karşısındaki kişiye vereceği cevabın provasını yapmaktadır. Bu her iki davranışta birer zihinsel alışkanlıktır.
Bir diğer zihinsel alışkanlığımız ise esnek düşünmek. İnsan beyni oldukça esnektir. Yeniden bağlanma, onarma ve kendini değiştirme yeteneğine sahiptir. Bilgiler değişebilir, yenisi eklenebilir, anılar silinebilir veya değişebilir. Biz istemesekte zihnimiz sık sık bunu gerçekleştirir.
Başka bir zihinsel alışkanlık ise problem kurma ve soru sormadır. Hatta insanların bu eylemi onları diğer canlılardan ayıran özelliklerden bir tanesidir. İnsan zihni çoğu zaman çözülecek sorunları bulma eğilimindedir.
Deneyimlerimizin bize birer tecrübe olarak kazanım sağlaması ve bu kazanımlarla düşüncelerimizin sürekli şekillenmesi bilinçli olarak gerçekleşen bir durum mudur? Geçmiş deneyimleri yeni durumlara uygulamakta bir zihinsel alışkanlıktır.
Birçoğumuz mizah yapmayı severiz. Peki sizce içimizden gelen mizah yapma isteği de bilinçli midir? Mizaha olan ilgimizden mi kaynaklıdır yoksa? İnsanların mizah yapma isteği de zihinsel alışkanlıklarımızdan bir tanesidir.
İnsanların sosyal birer varlık olmasının bizi nasıl şekillendirdiğini daha önce hiç düşündünüz mü? Peki bunun zihnimizdeki alışkanlıklarımıza da yansıdığını biliyor musunuz? İnsan sosyal bir varlıktır. Gruplar halinde toplanırız, birbirimizi dinleriz, birlikte vakit geçirir, ve işbirliği yaparız. Bunun zihinsel alışkanlıklarımıza yansıma şekli de insanların birbirine olan bağlılığıdır. Birbirimize bağımlıyız ve birbirimizle uyum içinde yaşıyoruz, bu durum ise bizim düşüncelerimizi etkiliyor. Bu nedenle insanlar bir zihinsel alışkanlık olarak birbirine bağlı düşünme eğilimi gösteriyor.
Zihnimizdeki bilgiler sürekli artıyor, değişiyor ve yenileniyor. Hayatın hızlı akışında oldukça olağan bir durum olan bu yenilenme aslında bir zihin alışkanlığı. Birçok insan bu zihin alışkanlığına sahiptir ve sürekli bir öğrenme halindedir. Biz istesek veya istemesekte zihnimizdekiler sürekli değişir veya gelişir. Bu da insanların bilinçsizce gerçekleştirdiği zihin alışkanlıklardan bir tanesidir.

Zihin Alışkanlıklarını Tanımlamak

Hazırlayan: Sude Ece Baş

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar