13 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img
spot_img

Zaman Yönetimi Konusunda Sorun mu Yaşıyorsunuz?

İşte, iş gününüzü daha etkili kullanabilmek için deneyebileceğiniz kolay tavsiyeler!

Zaman yönetimi konusunda sorun yaşamak, sizi iş yerinde strese sokar. Bir görüşmeyi kaçırmak ya da işe veya okula geç kalmak konusunda endişe duyduğumuzda, strese girer ve bunalmış hissedersiniz.

Bahaneler üretmeyi bırakın ve kendinize bulunmanız gereken yere zamanında ulaşacağınıza dair söz verin.

Örneğin; trafik Işıklarına ya da diğer sorunlara karşı önlem almak için 15 dakika daha erken yola çıkın.

Buna ek olarak, telefonunuza hatırlatıcı alarmlar kurabilir ve takvim kullanabilirsiniz. Örneğin; eğer öğle yemeği zamanınız, sonrasında olan bir buluşmaya geç kalmanıza neden olacaksa, ayrılmanız gereken en son saate değil, 20 dakika öncesine alarm kurun ve o saatte yola çıkın. Bunu yapmanız, size randevunuza yetişmek için gereken zamanı verecektir.

Maillerinizi belirli zamanlarda kontrol edin.

Sürekli olarak e-postaları kontrol etmek sizi strese sokabilir. Hemen teslim edilmesi gereken işleriniz varken, e-postalara hızlı şekilde dönüş yapma konusunda endişeye kapılırsınız. E-postalara yetişebilmek için önemli telefon konuşmalarını bile kısa tutmanız gerekebilir.

Elinizden geleni yapmanıza rağmen, işlerinizin hiçbirine tam olarak odaklanamadığınızdan onları yetiştiremezsiniz. Bu nedenle, hatalar yapar ve kendinizi daima iki adım geride hissedersiniz.

Eğer işiniz gereği sürekli bunu yapmanız gerekmiyorsa, e-postalarınızı kontrol etmek için her saat başı beş dakikanızı ayırın. Bunu yapmak, size kendinizi daha üretken hissettirir.

E-postalarınızı kontrol ettikten sonra, önemli ve acil olanları cevaplayın. Hemen cevap verilmesi gerekmeyen e-postalarınızı ise işaretleyin ve bunları cevaplamak için mesainizin son otuz dakikasını ayırın. Geri dönüşünüz için bekleyen kişilere ise “Bütün e-postalara akşam saat 6’da dönüş yapılacaktır.” şeklinde otomatik e-posta gönderebilirsiniz. Bu sayede, karşı tarafın beklentisini karşılarken, kendinizi strese sokmamış olursunuz.

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar