30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Senin İlgilerine En Uygun Meslek Hangisi?

Realist, araştırmacı, yaratıcı, sosyal, girişimci veya düzenli! İlgilerinize yönelik mesleklerin neler olduğunu biliyor musunuz?

15-18 yaş grubundaki öğrencilerin mesleki ilgilerini ölçmek ve onlara meslek seçimlerinde yol göstermek üzere geliştirilen GriCeviz Meslekİlgi Modülü, John Holland’ın kuramı çerçevesinde, bilimsel çalışmalar ışığında geliştirilmiştir.

Nasıl çalışıyor?

Meslek, bireyin gelecekte nasıl bir yaşama sahip olacağını belirleyen en önemli seçimlerden biridir. Kişilerin ilgilerine ilişkin farkındalık kazanması ve kendisine uygun olabilecek meslekler hakkında bilgi edinmesi meslek seçiminde önemli bir yer tutar. GriCeviz Meslekİlgi Modülü Realist, Araştırmacı, Yaratıcı, Sosyal, Girişimci ve Düzenli olmak üzere 6 boyuttan oluşan ve görsellerle desteklenmiş 90 maddelik bir ölçme aracını içermektedir.

Raporda neleri öğreniyoruz?

Bireysel Meslekİlgi Öğrenci Raporu şu başlıkları içerir:
✓ Kişilik Tipine Yönelik Açıklamalar
✓ Kişilik Tipiyle İlişkili Mesleki İlgiler
✓ Kişilik Tipine Uygun Lisans Programlarının Listesi ve Bu Programları Tanıtan Kısa Bilgiler

Güvenilir mi?

GriCeviz Meslekİlgi Modülü’nde yer alan ölçek, uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Yazılımcı ve tasarımcılar tarafından dijital ortama aktarılmıştır. Geliştirme sürecinde yurt içinde ve yurt dışındaki çok sayıda ölçme aracı incelenmiş, detaylı literatür çalışması yapılmış ve uzman görüşleri alınmıştır. Geliştirilen GriCeviz Meslekİlgi Modülü’nün geçerlik ve güvenirlik çalışmaları üç aşamada tamamlanmış ve bu çalışmalara 8,9,10,11 ve 12.sınıflardan toplam 4327 öğrenci katılmıştır.

Sen de kendi meslek ilgini keşfetmek için tıkla!

GriCeviz Meslekİlgi Modülü

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar