25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Kabus Görmek Aslında Faydalı mıdır?

Kötü rüyalar görmek yararlı olabilir. Araştırmalar uyku sırasında kötü bir rüya görmenin uyanıkken korkuyu kontrol etmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi ve ABD’deki Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları beynin rüya türlerine nasıl tepki verdiğini incelediler. Kötü rüyaların, uyanıkken korkutucu deneyimlere tepki vermede beynin etkinliğini artırdığını buldular.

Araştırmada fazla korkutucu olan rüyaların ise olumsuz etkilerinin olabileceği tespit edildi.

Rüyalar gerçek hayattaki tehlikelere hazırlıyor!

Araştırmacılar, aşırı travmatik olmaktan ziyade orta derecede korkutucu olan rüyaların yararlı olup olmadığını incelediler. 250 elektrotun bağlı olduğu 18 kişi ve rüyalarıyla ilgili günlük tutan 89 kişiyi incelediklerinde, kötü rüyaların insanların korkutucu durumlara daha iyi tepki vermesine yardımcı olduğu tespit edildi. Birisi kötü bir rüyadan sonra uyandığında, beynin korkuya tepkisini kontrol eden alanının daha etkili olduğu bulundu.

Çalışmadaki araştırmacılar: “Rüyalar gelecekteki tepkilerimiz için gerçek bir eğitim olarak düşünülebilir ve potansiyel olarak bizi gerçek yaşam tehlikeleriyle yüzleşmeye hazırlayabilir” dedi.

Ancak, rüyalar belli bir korku eşiğini aştığında ve çok üzücü bir kâbusa dönüştüğünde, faydaların ortadan kalkarak yerini uyku bozukluğu ve uyanma sonrasında devam eden olumsuz etkilere bıraktığı belirtildi.

KAYNAK

Hazırlayan: Tuğçe Reyhan Yılmaz

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar