25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Potansiyelinizi Nasıl Harcıyorsunuz?

Potansiyelinizin farkında mısınız? Potansiyelinizi doğru ve efektif kullanıyor musunuz yoksa ona bir türlü ulaşamadığını hissedenlerden misiniz?

Potansiyel, genel anlamıyla gerçekleştirilmemişliği ifade eder. Bu terim, fizikten sosyal bilimlere kadar, enerjinin nesneler tarafından basit bir şekilde serbest bırakılmasından, insanlarda yeteneklerin gerçekleştirilmesine kadar çeşitlenen şekillerde, değişebildikleri bir durumda olan şeyleri belirtmek için kullanılmaktadır.

Potansiyeli “Harcamak” Nasıl Oluyor?

Hata yapmak sorun değildir. Hata yapmadan hayatımıza devam edemeyiz. Hatalarınızın bedelini ödemek iyi ve gereklidir çünkü onlardan değerli dersler almaktayız. Ne pahasına olursa olsun kaçınmamız gereken şey, diğer insanların yaptığı hataların bedelini ödemektir. Hayat zaten kendi hatalarımızın bedelini ödetiyor ve bizi bunlarla uğraştırıyor. Başkalarının hatalarının bedelini üstlenmemiz bizi kendi işlerimizden fiziki olarak alıkoyarken aynı zamanda psikolojik olarak da düşünsel yükümüzü artırarak kendi efektifliğimizi düşürmektedir.

Doğru Kullanımı Nasıl Olur?

Gündemi yoğunlaştıran pek çok başlık, dikkatimizi dağıtabiliyor ve böylece hayatın stresine ve hayal kırıklıklarına kolayca kapılabiliyoruz. Büyük resme odaklanmamız gerekiyor. Dikkatimizi dağıtan pek çok şey varken, istediğimiz şeye odaklanmamız çok önemli. Büyük resim bize nasıl gözüküyor? Ulaşmak istediğimiz hedefler neler? Potansiyelinize her gün ulaşabilmek rüyası söz konusu olduğunda, büyük resmin neye benzediğini bilmemiz önemlidir.

Psychology Today – Are You Limiting Your Potential?

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar