25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Mobbing Nedir?

İş yerlerinde ve okullarda sıkça karşılaşılan “Mobbing” nedir kısaca göz atalım.

Mobbing, işyerlerinde, okullarda ve diğer halka açık yerlerde giderek yaygınlaşan bir sorundur. Bir kişinin veya bir grup insanın başka birini izole etmek ve korkutmak için fiziksel, duygusal veya psikolojik gözdağı kullanmasını içeren bir zorbalık türüdür. Çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir; ancak, en yaygın olarak işyerinde bulunur.

“Mobbing” terimi ilk olarak 1970’lerde tek bir kişinin bir grup tarafından zorbalığını tanımlamak için kullanılmıştır. Artık bir grup insan tarafından bir bireye karşı her türlü zorbalık, taciz veya gözdağı vermek için kullanılıyor. Mobbing üstü kapalı veya açık olabilir ve dedikodu, dışlama, lakap takma, aşağılama ve tehditler gibi çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Şahsen veya çevrimiçi olabilir.

Mobbing bir tür psikolojik şiddettir ve depresyon, stres ve hatta intihar düşünceleri gibi ciddi sonuçları olabilir. Mobbingin mağdurlar üzerindeki etkisi geniş kapsamlı ve uzun süreli olabilir. Herkes için güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratmak için mobbingi tanımak ve ele almak önemlidir.

Mobbingin hedefi olan çalışanlar, kendilerini güçsüzlük ve yalnızlık duygusu hissedebilirler. Konuşmak ve yardım istemek onlar için çok zor olabilir. Kuruluşların, azalan üretkenlik, artan devamsızlık ve davranış değişiklikleri dahil olmak üzere mobbing belirtilerinin farkında olmaları gerekir.

Örgütlerin mobbingi azaltmak için atabilecekleri adımlar vardır. Bunlar arasında açık politika ve prosedürlerin yürürlükte olması, personelin yıldırmanın nasıl tespit edileceği ve buna nasıl tepki verileceği konusunda eğitilmesi ve hedeflenen kişilere destek ve kaynak sunulması yer alır. Herkese saygı duyulan ve değer verilen pozitif bir çalışma kültürü yaratmak da önemlidir.

Eğer mobbing mağduruysanız, yardım istemek önemlidir. Güvendiğiniz biriyle konuşun ve İK departmanınızla veya bir avukatla konuşmayı düşünün. Olayları belgelemek ve faillerle olan her türlü iletişimin kaydını tutmak da önemlidir.

Mobbing, mağdurlar üzerinde uzun vadeli etkileri olabilecek ciddi bir sorundur. Mobbing belirtilerinin farkında olmak ve işyerinde bunu azaltmak ve ortadan kaldırmak için adımlar atmak önemlidir. Kuruluşlar, herkese saygı duyulan ve değer verilen güvenli ve destekleyici ortamlar yaratmalıdır.

Kaynak 1

Kaynak 2

Hazırlayan: Bora Yağız Çilingiroğlu

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar