21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Köpeklere İnsanlardan Daha Fazla Empati Duyuyoruz!

Bu araştırmaya göre insanlar zor durumda olan köpeklere, zor durumda olan insanlara kıyasla daha fazla empati gösteriyor. Üstelik zor durumda olan kişinin bir bebek olması sonucu değiştirmiyor. İşte detaylar!

Yapılan iki ayrı araştırma zor durumda olan insanlara kıyasla, zor durumda olan köpeklere daha fazla empati duyma olasılığımızın oldukça yüksek olduğunu gösterdi.

Tıbbi araştırma yardım derneği Harrison’s Fund, iki yıl önce gerçekleştirdiği bir deneyde insanların zor durumda olan bir köpeğe mi yoksa zor durumda olan bir insana mı daha çok yardımda bulunacağını test etti.

Araştırmacılar, her ikisi de şu soruyu gündeme getiren iki ayrı reklam panosu hazırlattı: “Harrison’ı yavaş ve acılı bir ölümden kurtarmak için 5 sterlin verir miydin?”

Bu iki reklam panosundaki tek farklılık kullanılan görsellerden kaynaklanmaktaydı. Panolardan birinde Harrison küçük bir oğlan çocuğu iken diğerinde ise bir köpek olarak gösterilmişti.

Deneyin sonunda en çok yardımı alan köpek Harrison oldu.

Yukarıda bahsettiğimiz deneyin sağlamlığını arttıracak başka bir çalışma daha yapıldı. Bu araştırmaya göre insanlar dövülmüş, hırpanlanmış köpeklere dair bir hikayeyi dinlediklerinde dövülmüş, hırpalanmış bir insana dair olan hikayeye göre daha çok üzülüyordu.

Araştırmada, Bostan’daki Northeastern Üniversitesi’nde araştırmacı olan Profesör Jack Levin ve Profesör Arnold Arluke, 240 katılımcıya hazırlamış oldukları dört sahte haberden birini verdi.

Gazete haberleri “kimliği belirsiz bir saldırganın beyzbol sopası ile yaptığı saldırıyı” anlatıyordu. Haber şöyle devam ediyordu: “Saldırıdan birkaç dakika sonra olay yerine gelen bir polis memuru, kurbanı bir bacağı kırık ve bilinci kapalı bir şekilde buldu.”

Fakat dört haberdeki bütün kurbanlar birbirinden farklılık gösteriyordu. Birinde 1 yaşında bir bebek, birinde otuz yaşında bir yetişkin, diğerlerinde ise yavru bir köpek ve yetişkin bir köpek kurban rolündeydi.

Society and Animals dergisinde paylaşılan rapora göre, araştırmacılar katılımcılardan empati seviyelerini ölçmek amacıyla oluşturulmuş standart soruları yanıtlayarak duygularını açıklamalarını bekliyordu.

1 yaşındaki bir bebeğin, yavru ve yetişkin köpeklerin kurban rolünde olduğu gazete haberlerini okuyan katılımcılar aynı düzeyde empati gösteriyorken, yetişkin bir insanın kurban rolü üstlendiği gazete haberi çok daha az empati uyandırıyordu.

Katılımcılar kurban bir bebek ya da köpek olmayıp, yetişkin bir insan olduğu zaman gözle görülebilecek kadar az stres davranışları sergiliyordu. Fakat şunu eklemekte yarar var ki 1 yaşındaki bebek, köpek kurbanlardan sadece yetişkin olanından daha fazla empati kazanabilmişti.

Araştırmacılar pek çok insanın köpeklerini ailelerinin insan üyeleri ile eşit gördükleri sonucuna vardılar. Hatta öyle ki katılımcılar “köpeklerini sadece bir hayvan olarak görmediklerini”, onları “kürklü bebekler” olarak adlandırdıklarını ve onları “insan çocuklardan farksız ve birer aile üyesi olarak” gördüklerini söylüyorlardı.

Buradan çevrildi: Humans have more empathy for dogs than people, finds study

Orijinal yazının içindeki yönlendirme adresi: Dogs take the lead when it comes to winning human empathy

Hazırlayan: Sıla Özeren

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar