19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Ağla Kalbim Ağla!

Birçoğumuz belirli bir olay, durum ya da duygu seli yaşadıktan sonra gözyaşlarına boğuluruz. Ağladıktan sonra ise kendimizi daha rahatlamış ve ferah hissederiz. Gelin ağlamanın faydalarına bir göz atalım.

Ağlama eylemi genellikle çocuklarla ilişkilendirilir ve çocuk olmanın bir parçası olarak görülür. Yaşımız ilerledikçe, çocukluk ya da ergenlik dönemine göre daha az ağladığımızı fark ederiz.

Araştırmalara göre; kadınlar ayda ortalama 2-3 kez ağlarken erkekler yalnızca 1 kere ağlıyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ağlama eylemi genel olarak sosyo-kültürel ve psikolojik faktörlerden ötürü değişkenlik gösteriyor. Öyle ki, Batı ülkelerindeki kadınlar, doğu ülkelerindeki kadınlardan daha çok ağlıyor. Bunun yanında, doğu ülkelerindeki ağlama sıklığı ise kadın, erkek fark etmeden eşit bir şekilde seyrediyor.

Çoğu insan, ağlamayı zayıflık belirtisi ve acizlik olarak görüyor ama aslında ağlamanın hem vücuda hem de mental sağlığınıza sayısız faydası var. İşte bunlardan birkaçı:

1. Rahatlatıcı Etki

Ağlamak, parasempatik sinir sistemini aktif hale getirerek rahatlatıcı bir etki yaratır. Duygularımızı düzenler, sakinleştirir ve stresi azaltır.

2. Destek

Ağlamak, insanların kendilerini sakinleştirmesinin yanında çevremizdeki insanların da desteğini almamızı sağlar. 2016’da yapılan bir araştırmaya göre, ağlamak insanları birbirine bağlayan ve kişiler arası, sosyal farkındalık yaratan bir hareket.

3. Uyku

Yapılan araştırmalara göre, ağlayan bebekler çok daha kolay uykuya dalıyor. Yetişkinlerde de bu etkiyi yaratıp yaratmadığı hala bilinmiyor olsa da; sakinleştirici, acı dindirici ve ruh halimizi düzenleyen etkilerinden dolayı insanları daha kolay uykuya davet edebilir.

4. Acı Dindirici

Gözyaşı dökmek, vücudumuzdaki oksitosin ve endorfin salınımını tetikleyerek hem fiziksel hem de duygusal acıyı dindirmemizi sağlar. Bu sayede, kendimizi daha iyi hissederiz.

5. Bakterilerle Savaş

Ağladığımızda gözümüzden birer birer düşen damlalar, lisozim adı verilen bir sıvı içerir. Bu sıvı ise gözlerimizi temiz tutarak bakterileri öldürür.

6. Görüş Açısı

Gözümüzü kalkan gibi koruyan bazal gözyaşı, her göz kırptığımızda gözümüzü nemlendirir ve mukusun kurumamasını sağlar. Bu sayede, nemli göz daha iyi bir görüş açısına sahip olur ve bulanık görmezsiniz.

Ağlamak için bu kadar nedenimiz varken neden duygularımızı bastırıp dertlerimizi içimize atıyoruz? Ağla kalbim lütfen ağla..

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Hazırlayan: Furkan Yılmaz

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar