13 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img
spot_img

“Karanlık” Bir İnsan Mısınız Yoksa Yalnızca Depresyonda Mısınız: Beck Kişilik Ölçeği

Uzun zamandır hayattan pek bir beklentiniz yok. Neşeli bir insan değilsiniz, hayatın kötü bir yer olduğunu kabullenmişe benziyorsunuz. Peki bu kişiliğinizin mi yoksa depresyonun mu bir parçası?

Beck Kişilik Envanteri

Beck Depresyon Ölçeği; 13 yaş ve üzeri herkese uygulanabilen bir depresyon tarama testidir. Çoktan seçmeli 21 adet sorudan oluşan Beck Depresyon Ölçeği bireyin depresyon düzeyini ölçmektedir. Özellikle son yıllarda depresyon bir çoğumuzun hayatına yerleşmiş bir problemdir. Herkes az ya da çok birkaç kez depresyona girmiş ve bu süreci bilmektedir. Hayatın giderek zorlaşması ve yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek için insanlar iş dışında sevdikleri ile çok daha az vakit geçirmek zorunda kalmakta ve sosyal tatmin düzeyleri giderek düşmektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da insanlar depresyona girebilmektedir.

Beck Depresyon Ölçeği iki ana grup altında kişiyi irdelemektedir. Bunlardan ilki duygusal diğeri ise fiziksel belirtiler olarak değerlendirilmektedir. Duygusal semptomlar arasında kişinin kendisini başarısız ve işe yaramaz görmesi, yaşamının bitmeyi hak ettiği gibi kötümser ve kendini suçlayıcı belirtiler yer almaktadır. Fiziksel belirtiler arasında ise uykusuzluk ve uyku düzensizliği, iştah kaybı, yorgunluk gibi belirtiler depresyon belirtileri olarak değerlendirilmiştir. Beck Depresyon Ölçeği bu iki grubu da değerlendirerek daha ayrıntılı ve doğru bir teşhis koymayı amaçlar.

Beck Kişilik Ölçeği’ne buradan ulaşabilirsiniz:

kaynak

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar