26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Güzel İnsanlar Daha mı Zeki?

İnsanların, güzel insanları daha zeki olarak algılaması yalnızca bir klişe midir? Yoksa güzel insanlar gerçekten diğerlerine göre daha mı zeki? Gelin konu hakkında yapılan bir araştırmaya yakından bakalım!

Güzel insanların daha zeki olduklarına dair bir algı vardır. Bu algı eş seçiminden kaynaklanıyor olabilir mi? Bu görüşü incelediğimizde iki kanıtla karşılaşabiliriz. Birincisi, yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da aynı algı mevcuttur. Okul öncesi çağındaki küçük çocuklardan, biri diğerinden fiziksel olarak daha çekici olan iki öğretmenden birini seçmeleri istendiğinde, birçok çocuk daha çekici olan öğretmeni tercih ediyor. Çünkü daha yetkin ve daha hoş olduğuna inanıyorlar. İkinci kanıt ise bu algının cinsiyet fark etmeksizin yetişkinler arasında tutarlı olmasıdır. Bir erkek, daha çekici olan kadınları daha zeki bulurken, aynı zamanda daha çekici olan erkekleri de daha zeki bulur. Aynı şekilde kadınlarda cinsiyet fark etmeksizin daha çekici olan erkek ya da kadınların daha zeki olduğunu düşünür. Yani kanıtlar gösteriyor ki fiziksel olarak daha çekici olan insanların daha zeki bulunduğu algısının eş seçimiyle ilgisi yoktur.

Sosyologlar, “Güzellik bakanın gözündedir”, “Güzellik yüzeyseldir” gibi görüşleriyle bu algının gerçeklere dayanmadığını söyleseler de araştırmalar bu algının doğru olduğunu gösteriyor gibi.

North Carolina Üniversitesi-Chapel Hill’deki bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, katılımcıların hem zekası hem de fiziksel çekiciliği ölçülüyor ve katılımcıların fiziksel çekiciliği 1-5 arasında puanlanlanıyor (1-çok çirkin, 2-çirkin, 3-ortalama, 4-çekici, 5-çok çekici). IQ testi puanları ise habersiz bir görüşmeci tarafından objektif olarak ölçülüyor.

Araştırma sonucunda fiziksel çekicilik ve zeka arasında anlamlı şekilde pozitif bir ilişki olduğu görülüyor. Sonuçlara göre, ortalama IQ “çok çirkin” olarak değerlendirilenler için 94.2, “çirkin” olarak değerlendirilenler için 94.9, “ortalama” olarak değerlendirilenler için 97.1, “çekici” olarak değerlendirilenler için 100.3, “çok çekici” olarak değerlendirilenler için 100.7 çıkıyor. Cinsiyet bazında bakıldığında ise erkekler de çok çekici ve çirkin olarak değerlendirilenler arasındaki IQ testi puan farkının 8, kadınlarda bu farkın 6 olduğu görülüyor.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda, güzel insanların daha zeki olarak algılandığı klişesi gerçek gibi görünüyor. Tabii ki tek bir araştırmayla kesin sonuca varmak pek mümkün değil. Belki de güzel insanlar zeki değildir de zekâ insanı güzelleştiriyordur ne dersiniz? Bu soruya cevap bulmak için konu hakkında yeni araştırmaları beklemeliyiz.

KAYNAK

Hazırlayan: Tuğçe Reyhan Yılmaz

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar