26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Duygusal İfadeler Evrensel Midir Yoksa Kültüre Göre Mi Şekillenir?

Her gün başkalarının duygularına tanık olmak, bu sinyallerin ne anlama gelebileceğini yorumlamak zorlayıcı olabiliyor. Peki, ya duygular dünyadaki herkes için aynıysa?

Duygular psikolojide önemli bir konudur ve araştırmacılar duyguların amacı, nasıl ve neden oluştuklarına dair teoriler geliştirmeye büyük miktarda enerji ayırdılar . Araştırmacılar ayrıca duyguların gerçek ifadesi hakkında çok şey öğrendiler.

Duygular sözlü olarak (kelimeler ve ses tonu ile) veya beden dili veya yüz ifadelerinin kullanımı da dahil olmak üzere sözsüz iletişim kullanılarak ifade edilebilir. Vücut dili de (eğik bir duruş veya çapraz kollar gibi) farklı duygusal sinyaller göndermek için kullanılabilir. Duyguları ifade etmenin en önemli yollarından biri de yüz ifadeleridir.

Duygusal İfadeler Evrensel Mi?

Muhtemelen beden dilinin farklı kültürlerde farklı anlamları olduğunu duydunuz. Peki, aynı fikir yüz ifadeleri için de geçerli mi? Farklı ülkelerde yaşayan farklı kültürlere sahip insanlar duyguları aynı şekilde ifade ediyor mu?

Ünlü doğa bilimci Charles Darwin, “İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi” adlı kitabında insanlardaki duygu ifadelerinin doğuştan ve evrensel olduğunu savunmuştur. Ek olarak, araştırmacı ve duygu uzmanı Paul Ekman, çoğunlukla temel duyguları iletmek için kullanılan yüz ifadelerinin kültürler arasında aynı olma eğiliminde olduğunu bulmuştur. Araştırmada, insan yüzü şaşırtıcı bir ifade çeşitliliği (7.000’den fazla) oluşturabilmesine rağmen, bu ifadelerin altı temel temel duyguya indirgenebileceği söylenmiştir.

6 Temel Duygu şu şekilde sıralanır:
– Mutluluk
– Şaşkınlık
– Üzüntü
– Öfke
– İğrenme
– Korku

Araştırmacılar, bu temel duyguları duyguları ifade eden insanların fotoğraflarını farklı kültürlerden bireylere göstermiş ve dünyanın her yerinden insanlar bu ifadelerin arkasındaki temel duyguları belirleyebilmiştir.

Bu durum, duyguları sergilemenin kültürel bazı ufak farklar olmasına rağmen evrensel olduğunu gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında, karşımızdaki kişinin bu altı duygudan hangisine sahip olduğunu, nasıl hissettiğini anlayabilmek de zor bir durum olmaktan çıkıyor.

The Universal Expression of Emotion

Hazırlayan: Zeynep Rümeysa Selçuk

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar