25 Haziran 2024, Salı
spot_img

İnsanı Gerçek Anlamda Mutlu Eden 4 Önemli Unsur

İnsanı ne mutlu eder? Bu soru eski çağlardan beri soruluyor. Biz, 21.yüzyıl insanları da bu sorunun cevabını arıyoruz. Çoğu bilge insanın söylediği gibi, mutluluğun bir sırrı yoktur ve herkes mutluluğu farklı şeylerde bulur.

İnsanı ne mutlu eder? Bu soru eski çağlardan beri soruluyor. Biz, 21.yüzyıl insanları da bu sorunun cevabını arıyoruz. Çoğu bilge insanın söylediği gibi, mutluluğun bir sırrı yoktur. Herkes mutluluğu farklı şeylerde bulur. Her bireyin mutluluk düşüncesi de farklıdır. O halde olası bir cevap ya da çözüme nasıl bakabiliriz?

New York’ta bir psikanalist olan Jason Wheeler diyor ki “Hayattaki birçok şey sadece bizim için meydana geliyor, ama diğer şeyleri de biz yapmak zorundayız ve mutlu olmak da bunlardan biri.” Mutlu olmak için sürekli çalışmalıyız çünkü bu bize verilen bir şey değil. Psikologlar, bizi daha mutlu bireyler yapacak bazı önemli unsurlar buldu. İşte bunlardan bazılarının listesi:

Minnettar Olmak

Bu sadece özel günlerde sınırlı kalmamalıdır. Minnettar olmayı/şükretmeyi hayatımızın her gününde gerçekleştirmeliyiz. Yapılan çalışmalara göre, minnet göstermek/ şükretmek bizim için çok faydalı çünkü şükretmek depresyon riskini azaltıyor ve daha iyi uyumamızı sağlıyor.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da keyifsizseniz, şükrettiğiniz şeylerin listesini yapabilirsiniz. Üzerinde durduğunuz negatif şeyleri zihninizden uzaklaştırarak sahip olduğunuz nimetleri tam olarak saydıktan sonra pozitif hissedeceksiniz. Minnetinizi kabul ve ifade etmek, ruh sağlığınıza iyi gelecek, ruh halinizi yükseltecek ve sizi içsel olarak sakin hissettirecektir.

Farkında Olmak

“Bilinçli farkındalık” kelimesini duyduğumuzda, ilk düşüncelerimiz meditasyon ve yoga oluyor. Ancak farkındalık meditasyon alanıyla sınırlı değildir. Yüzerken bile bilinçli bir şekilde farkında olabilirsiniz. Çünkü farkındalık; şu andaki anınızın ve bedeninizin fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak bilincinde olduğunuzun farkında olmaktır.

Yani, yüzdüğünüz zaman, beden hareketinizin ve zihninizin farkında olursunuz. Jason Wheeler, “İyi yüzmek için, yaptığım şeye yoğunlaşmalıyım” ve “Ben kulaçtan kulaca, nefesten nefese kadar varım.” diyor. Yüzme, düşük etkili bir antrenman ile rahatlamak ve kendini gençleştirmenin iyi bir yoludur.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak, karışık düşünce ve duyguları kafamızdan atmanın en iyi yolu olabilir. Bazılarımız için bu koşmak, diğerleri içinse ağır kardiyo egzersizleri olabilir! Egzersiz yapmak stresi azaltmanın ve yeni fikirler düşünmenin iyi yolarından biridir.

Egzersiz, vücudumuzdaki adrenalin hormonu düzeyini artırır ve bunu “ruh hali yükseltici” olarak adlandırdığımız endorfin hormonu salınımı izler. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, ağır egzersizlerden ziyade daha hafif bir fiziksel aktivitenin bile bizim için duygusal açıdan fayda sağladığını gösteriyor.

İnsanlar ile Bağlantı Kurmak

Sevdiklerimizle iletişim kurmak gerçekten çok önemli bir iştir. Eğer insanlarla kaliteli bir ilişkiye sahip olmak istiyorsak, onlarla konuşmalı ve duygusal olarak bağlantı kurmalıyız.

Uzun yıllar evli olan insanlara göre, onları bir arada tutan şey günlük olarak harcadıkları “biz” zamanı. Bu ille de romantik bir akşam yemeği ya da başka bir şey olmak zorunda değil; basit bir şekilde, gün içerisinde birlikte geçirilmiş bir vakit de olabilir.

Arkadaşlarınız ve aileniz ile bağlantı kurmak size mutluluk verir. Anlamlı ilişkiler hayatınıza gerçek huzur ve uyum sağlar. Eğer partnerinizle böyle bir ilişkiniz yoksa, bu konu hakkında düşünmenin zamanı gelmiş demektir.

Kaynak

Görsel 1

Hazırlayan: Hatice Kübra Bölükbaşı

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar