25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Ağırlıklandırılmış Battaniye ile Dikkat Eksikliği Olan Çocukta Gelişen Değişimler

Bir annenin çocuğu için yarattığı rahatlama alanına bir yenisi ekleniyor: ağırlıklandırılmış battaniye

Bir anne anlatıyor: Kızımın DEHB’si (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) var. Çoğu insanın bilmediği bu durumun büyük bir kısmı duygusal düzensizliktir. DEHB’li birçok kişi duyguları çok güçlü hisseder ve aynı derecede güçlü tepkilere sahip olabilir. Kızım kızdığında, örneğin, öfkeyle bağırıyor, çığlık atıyor, ağlıyor, yumrukluyor.

Ayrıca sık sık hüsrana uğramış, endişeli ve üzgün hale geliyor. Evimizde özellikle kendisinin boğulduğunda ve sakinleşmesi gerektiğinde gitmek için bir alanımız var. Bir asma salıncak, müzik aletleri, kitaplar… Bölgeye en yeni eklenen ve en kullanışlı yardımcılardan biri de ağırlıklı bir battaniyedir.

Kızım duygu ile boğulmuş hissettiğinde, battaniyesini yakalar ve kendini onun üstüne bırakır. Battaniyenin ağırlığından hissettiği baskı onu rahatlatıyor ve sakinleşiyor, sanki kocaman bir kucaklaşma gibi. Ağır battaniye kullanmanın arkasındaki bilim, beynin sakinleştirici bir his veren bir hormon olan serotonin salmasına neden olmasıdır.

Ağırlıklı battaniyesi, güçlü duygularıyla ona yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir uyku yardımıdır. DEHB’si olan birçok insanın gece uykuya dalmakta zorlandığı bir dönem vardır, zira onların zihnini ve bedenini yavaşlatmaları zordur. Ağırlıklı battaniye kızımın çok daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı oldu. Bu değişimi kullanmaya başladığım ilk günlerden itibaren fark ettim.

Peki Ağırlıklandırılmış Battaniyelerin Arkasındaki Bilim Nedir?

Ağırlıklı battaniyelerin arkasındaki bilime baktığınız zaman, genellikle “derin dokunma basıncı” ifadesine rastlarız. DTP, vücutta hafif ve dengeli bir şekilde ağırlık vermek için kullanılan bir terimdir. Çoğu insan bir sarılmayla ya da masajla derin bir dokunma hissi duymaktadır. Sarılmayla sakinleştiyseniz veya çocuğunuzu uyutmak için sarıldıysanız bunun size neden iyi geldiğinin arkasında bir bilim var!

Derin dokunma basıncının vücutta serotonin seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Aslında bu noktada bunu destekleyen birkaç çalışma var.

Serotonin Salınımı Neden Önemlidir?

Serotonin, sakinlik, duyusal işlem, duygu durum düzenlemesi ve çok daha fazlası için son derece önemli olan bir kimyasaldır. Sinir sisteminde azalan aktivite ile birlikte daha fazla serotonin salınması, yatmadan önce sakinleşmek için mükemmel bir kombinasyondur. Sakinleştirici duygulardaki bu artış, ağırlıklı battaniyelerin uykusuzluğa yardımcı olmasının sebebidir.

Uyku Tıbbı ve Bozuklukları Dergisi’nde (2015) yapılan bir çalışma, ağırlıklandırılmış battaniyelerin uykusuzluk problemi çeken kişilerin daha iyi uyumalarına yardımcı olduğunu, çünkü yatağa yatmadan önce daha yerleşmiş hissettirdiğini bulmuştur.

“Nesnel olarak, uyku zamanının arttığını ve ağırlıklı battaniye kullanımı sırasında katılımcıların hareketlerinin azaldığını gördük. Katılımcılar, battaniyeyle uyumayı sevdiler. Katılımcılar uykuya yerleşmeyi daha kolay bulduklarını, sabahları daha fazla tazelenmiş hissettiklerini ve daha iyi bir uykuya sahip olduklarını keşfettiler. Genel olarak, katılımcılar ağırlıklı battaniye kullandığında daha sakin bir gece uykusu yaşadıklarını gördük.”

Kaynak

Hazırlayan: Elif Yıldız

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar