30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Çocuklarınızı Dinlemeye Cesaretlendiren 5 Yol

İletişimi daha kuvvetli çocuklar yetiştirmek sanıldığı kadar zor değildir!

Kendinizi defalarca tekrarlamaktan sıkılmış, sürekli olarak ”söylediklerine katılmıyorum” tartışmalarından bıkmış olabilirsiniz. Tek seferde çocuğunuzun sözünüzü dinlemesi pek mümkün görünmüyor mu? İnanması zor olsa da, dinleyen çocuklar yetiştirmeniz mümkün. Aslında kendi isteğiyle dinleyen çocuklar yetiştirmek de mümkün. Peki bu nasıl olacak? Burada küçük bir sır paylaşmak istiyorum… İyi iletişim sizinle başlar. Bunun anlamı, çocuklarınızı sizi dinlemeye zorlamak için onları tehdit etmek ya da küçük zararsız rüşvetler kullanmak yerine, gerçekte neleri kontrol edebileceğinize odaklanmanız gerektiğidir. Yani; SİZ. Kendinize odaklanmak. Bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yeni bir şeyler denemek zorunda kalabilirsiniz. Ve kendi duygularınızı kontrol altına almak zorunda kalacaksınız. Ama panik yapmayın, bu mümkün!

1. Güçlü Bir Bağlantı Kurun

Kasıtlı hatırlatmalardan, kışkırtmalardan, tartışmalardan uzaklaşın ve çocuğunuzla güçlü bir ilişki kurmaya odaklanın. Bu, günde 10 dakika birlikte oynamak, üzerinde çalıştıkları bir proje hakkında soru sormak, beslenme çantasının içine şakalar koymak veya birkaç dakika kovalamaca oynamak için zaman ayırmak anlamına gelebilir. Bakıcılarına güçlü bir bağlılık hisseden çocukların, onlar ne isterse onu yaparak bu ilişkiyi güçlü kılmak istemeleri daha muhtemeldir.

2. Anlama Niyeti ile Dinleyin

Çocuklar, yaşadıklarının ebeveynleri tarafından gerçekten anlaşılabilmesi için “duyulmaya” can atıyorlar. Bir kuralı yeniden düzenlemek, bir sonucu zorlamak veya sorunu çözmeye çalışmak yerine, konuşmayı durdurun. Derin bir nefes alın ve dinleyin. Sonra empati ile cevap verin – kendinizi çocuğunuzun yerine koyun. Neler oluyor? Size ne anlatmaya çalışıyor? Şu anda ne hissediyor olabilir? Benzer durumda birinin size nasıl cevap vermesini istersiniz?

3. Anlaşmazlıkları Kucaklayın

Çatışma bir ailede birlikte yaşamanın bir parçasıdır, ancak insanları birbirinden ayırmak zorunda değildir. Evinizde, herkesin fikirlerini saygıyla ifade edebilecekleri bir atmosfer yaratın. Görmek istediğiniz davranışı modelleyin. Konuşmalarınıza “Bana nasıl hissettiğini söylediğin için teşekkür ederim” ya da “Katılmıyor olman sorun değil” gibi cümleler ekleyin. “Son söze sahip olma” ya da tartışmayı kazanma dürtünüze karşı koyun. Çocuklar görüşlerinin geçerli olduğunu düşündüklerinde, ebeveynlerinin bakış açılarına karşı çıkmaya daha az ihtiyaç duyarlar. İşte saygılı bir anlaşmazlık örneği.

4. İş birliği Yapın

Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için sınırlara ihtiyaçları var, ancak “benim fikrim bu” tutumu yerine, bunların nasıl uygulanacağı hakkında bir konuşma başlatın. Sorunu masaya yatırın ve katılan herkesin işine yarayan bir çözüm bulmak için birlikte çalışın. “ Okula zamanında varmakla ilgili çok fazla tartıştığımızı fark ettim. Bunun nasıl daha iyi olabileceği hakkında herhangi bir fikriniz olup olmadığını merak ediyorum. ” Bu durumda çocukların çözüme katılması daha muhtemeldir. Birlikte beyin fırtınası yapmayı öğrenin.

5. Saygı Gösterin

Alay etme, iğneleme ve küçümseme gibi davranışlar iyi iletişime zarar verir. Bu davranışları çocuklarınızdan görmekten ve duymaktan bıktıysanız, öncelikle kendi davranışlarınıza bir göz atın. Söz ve ifadelerinizin kibar ve saygılı olup olmadığına bakın. Yetişkin olarak, önce kendi iletişiminizde değişiklikler yaparak çocuklarınızdan görmek istediğiniz davranışı modelleyin. Çocuklar saygı gördüklerinde, başkalarına saygılı davranmaları daha olasıdır.

kaynak

Hazırlayan: Meltem Sezer Özata

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar