19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Eğer Bu 7 Soruya Dürüst Bir Şekilde “Evet” Diyebiliyorsanız Duygusal Zekanız Düşündüğünüzden Daha Yüksek!

Günümüzdeki çalışma ortamlarında, duygusal zeka yoğun bir talep görüyor. Duygusal zekanızı değerlendirmek için bu soruları hemen kendinize sorun.

Bildiğim bir şey varsa o da bir iş yerinde insan varsa dramanın kaçınılmaz olduğu. İnsanlar olduğu sürece, söylenen cümleler ve sergilenen davranışlar yanlış yorumlanacak, egolar çatışacak ve insanlar sıklıkla yanlış sonuçlara ulaşacak.

Duygusal zekaya sahip insanlar; bir durumu değerlendirmek, yen bir perspektif kazanmak, yargılamadan dinlemek, fevri tepkiler vermekten kaçınmak için, onlar için bir avantaj olan öz-farkındalıklarını kullanırlar.

Herhangi bir durumun rasyonel bir şekilde düşünülmesi, insanın drama olmadan, daha aklı başında sonuçlara varmasını sağlayacaktır.

Duygusal zekaya sahip bir insan aynı zamanda resme bir bütün olarak bakma ve bir olayı her yönüyle görme konusunda doğal bir eğilime ve empati yeteneğine sahiptir. Duygusal zekanın piri olan Daniel Goleman: “Eğer öz- farkındalığa sahip değilseniz, duygularınızı yönetemiyorsanız, empati duygusuna ve güçlü ilişkilere sahip olamazsanız, ne kadar uğraşırsanız uğraşın başladığınız noktadan çok fazla uzaklaşamazsınız.” der.

Bu nedenle, duygusal zekaya sahip olan insanlar, her gün- özellikle başkalarıyla ilişkilerinde- gerçek benlikleri ile bağlantıda olma eğilimdedir. Bu tarz insanlar içlerinden geldiği gibi konulur ve bir maskenin arkasına saklanmazlar.

Kendinize Sormanız Gereken 7 soru

Öyleyse duygusal zekanızı geliştirmenin başlangıç ​​noktası nedir? Kendi duygusal zekanızın çıtasını yükseltmek için kendinize şu soruları sorun:

1- Genellikle hissettiğin duyguların farkında mısın ve neden o an o şekilde hissettiğini anlayabiliyor musun?
2- Sınırlarının, kör noktalarınızın ve kendini geliştirebileceğin alanların farkında mısın?
3- Kötü hissettiren duygularla ve çatışmalarla karşılaştığınızda, üzerinde düşündükten sonra çabucak iyileşip normal halinize dönebiliyor musunuz?
4- Başkalarının yaşadığı duyguları anlama kapasitesine sahip misin?
5- Her günü bardağın dolu tarafına bakarak, pozitif bir şekilde yaşamayı ister misin?
6- Egonuzun birileri tarafından okşanıp okşanmamasından bağımsız olarak olduğunuz kişiden memnun musunuz?
7- Birileri sana karşı bir yanlış yaptığında affedip unutarak hayatına devam edebilir misin?

kaynak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar