21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Duygusal Şiddet Nedir?

Çoğu zaman yaşanılan durumun içerisindeyken fark edilmeyen duygusal şiddete uğruyor olabilirsiniz.

Anneniz, babanız, eşiniz, arkadaşınız ya da partneriniz gibi sizi sevdiğine inandığınız insanlar tarafından uygulanan ve onların sizi kontrol altına almaya ve baskılamaya çalışması, size hakaret etmesi gibi eylemleri içeren duygusal şiddete maruz kalırken farkında olmayabilirsiniz çünkü bu davranışlar size karşı olan sevgiden dolayı olması gibi çeşitli bahanelerin altına sığınabilir. Kişisel sınırlarınızı aşacak şekilde her hareketinizi kontrol eden davranışlar duygusal şiddet içerir.

Sizi incitecek şekilde isim takılması, aşağılayıcı sıfatların kullanılması, iğneleyici sözler veya size bağırılması, toplum önünde küçük düşürülmesi, yalan söylenmesi veya sizinle hiç iletişime geçilmemesi gibi tavırlar duygusal şiddete maruz kaldığınıza dair sinyaller veriyor olabilir.

Uzun süreli duygusal şiddetin sonucunda stres, anksiyete bozuklukları, madde bağımlılığı veya depresyon gibi farklı psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte ve maruz kalan kişide değersizlik duygularını yaratabilmektedir.

Bu yazıyı okumaya gelmenizin ve bu başlığı araştırmanızın sebebi duygusal şiddete maruz kalıp kalmadığınızı öğrenmekse yani bu durumdan şüphe duyuyorsanız muhtemelen duygusal şiddete maruz kalıyorsunuz. Psikolojik daha büyük problemlere yol açacağından dolayı bir an önce bu durumun varlığını tespit etmek ve harekete geçmek önemlidir. Belirtilerini öğrendikten sonra bulunduğunuz ilişkiye dair bu soruları kendinize sorduğunuzda alacağınız cevaplara göre geç kalmamalısınız.

Kaynak

Hazırlayan: Tuğba Yağmur

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar