21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Motivasyonu Artırmanın Yolları

Bir işi yaparken kendinizi ne kadar istekli ve hazır hissediyorsunuz?

Yapmanız gereken işleriniz varken kendinizde onları yapabilecek enerji ve isteği bulamıyor musunuz? O zaman motivasyon eksiliğiniz olabilir. Peki motivasyon eksikliği nedir? Motivasyon eksikliği adı verilen durum bir işi yapmaya yönelik yeterli istek, ilgi, heves ve coşkunun olmaması halidir. Bu yazımızda motivasyonunuzu artırabileceğiniz bir kaç yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Basitleştirin!

Kafanızda yapmayı düşündüğünüz birden fazla iş varsa hepsine yeterli vakit ayıramazsınız ve sonuç olarak hiç bir şey yapmamayı seçersiniz. Bu durumdan kurtulmak için daha az şey yapmak ve sevdiğiniz şeylere odaklanmak motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır.

Küçük Görevleri Birleştirin!

Yapmak istediğiniz iki şeyi düşünün ve bunları tek bir aktivitede nasıl birleştirebileceğinize odaklanın. Örneğin bir gün veya hafta sonunda yapılması gereken her küçük işin bir listesini yapabilirsiniz ve ardından hepsini birbiri ardına gerçekleştirebilirsiniz. Bir gün bir görev ve başka bir gün başka bir görev yapmak yerine, çok sayıda küçük şeyi bir arada tamamlamaya bilirsiniz. Böylece, hem kendinize daha fazla vakit ayırabilir hem de motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Başarıya Odaklanın!

Motivasyonu azaltan ve ertelemeye neden olan şeylerden biri, başarmak için yaptığımız eylemler yerine daha ne kadar çok yapmamız gereken eylem olduğuna odaklanmaktır. Sonuca ulaşmak için gitmeniz gereken yola değil, sonuca ulaşana kadar geldiğiniz yola odaklanın, buraya gelene kadar neler başardığınıza, hangi zorlukları atlattığınıza odaklanın!

Motivasyon Eksikliği Nedenleri

7 Powerful Ways to Increase Self-Motivation

Hazırlayan: Duha Damla Toprak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar