25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Hazzı Erteleme: Marshmallow Deneyi

İradenizi ne kadar kontrol edebiliyorsunuz?

Genellikle insanlar onlara zevk veren ve mutlu olmalarını sağlayan şeyleri hemen yapmak isterler fakat her istediklerini, her yerde ve zamanda yapamazlar. İnsanların beklemeleri ve uygun zamanı bulmaları gerekir. Uygun zaman gelene kadar insanlar dürtülerini ne kadar kontrol altında tutabilirler?

İradeyi kontrol edebilme ve hazzı erteleyebilme beceresi çocuklar üzerinde yürütülen bir araştırmada gözlemlenmiştir. Çocuklar üzerinde yapılan Marshmallow testinde gözlemci çocukların önüne bir tane marshmallow koymuş ve kendisi gelene kadar bu Marshmalow’u yememesini istemiştir. Eğer çocuklar marshmallowu yemeden bekleyebilirlerse gözlemci geri döndüğünde onlara ödül olarak bir marshmallow daha vereceğini söylemiştir. Deney sırasında bazı çocuklar marshmallowu hemen yerken bazı çocuklar ise gözlemcinin dönmesini bekleyerek ödüllerini almışlardır.

Bu deneysel durumun hem hazzı erteleme yeteneğinin önemini göstermede hem de çocukların hazzı ertelemesini mümkün kılan stratejileri belirlemede çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. İradesi kontrol ederek hazzı ertelemeyi başarabilen çocukların ileride akademik hayatlarında başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Delay of gratification

Hazırlayan: Duha Damla Toprak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar