25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Depresyon mu Üzüntü mü?

Üzüntü ve depresyon arasındaki farkı ayırt edememek, uygunsuz bir şekilde tepki vermemize neden oluyor olabilir…

Sık sık “depresyon” terimini sohbet sırasında hafife aldığımızı; insanların ise bu tepkilerimize abartı dediğini duyarız. İşteki stresli bir günden sonra eve dönebilir ve akşam yemeğinde ailemize depresyonda olduğumuzu söyleyebiliriz. Sevdiğimiz biriyle ilgili bazı kötü haberler almış ve kendimize depresyonda olduğumuzu söylemiş olabiliriz. Elbette, depresyonda da olabiliriz; ama çoğu zaman üzüntü ile depresyonu karıştırırız. Üzüntü, depresyonun bir belirtisidir ve bunları birbiriyle ilişkilendirdiğimiz için, sık sık bu iki yaygın psikolojik durumu ayırt etmek için mücadele ediliyor.

Üzüntü zamanla aşılabilir. Duygularınızı ifade edebilir, “haykırabilir”, arkadaşlarınızla dışarı çıkabilir veya dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz birinin kaybından duyduğunuz üzüntüyü ifade etmek biraz zaman alabilir; ancak yine de hayatınızın diğer yönlerinde mutluluk bulabilirsiniz. Kendinizi bu mutlu yönlerle daha çok meşgul edin.

Depresyon en iyi şekilde ilaç ve psikoterapi kombinasyonu ile tedavi edilir. Depresyon tedavisi bir gecede olmaz; bu bir süreçtir ve biraz zaman alabilir. Süreç içerisinde farklı tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Depresyon yaygın bir akıl hastalığıdır ve birçok tedavi çoğu kişiye fayda sağlar.

Bu nedenle üzüntülü mü yoksa depresyonda mı olduğunuzu iyi ayırt etmeli; depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmandan destek almalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

Psychology Today – The Difference Between Sadness and Depression

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar