26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Dünyanın En Kısa Fıkrası!

Sizleri dünyanın en kısa fıkrasına ve fıkradan hisse çıkarmaya davet ediyoruz!

Zamanın birinde bir evsiz varmış…

Vatikanda yaşayan bu evsiz her gün Sistine Şapeline gider ve dua edermiş: “Tanrım, lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen… Lütfen ikramiyeyi kazanayım!” Durdurak bilmeden her gün, bazen günün tamamında dahi gider ve dua edermiş aynı şey için. Bir gün duvardaki kabartmalardan biri artık adamın yakarışlarına dayanamayıp canlanmış ve dile gelmiş: “Evlat, lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen… Lütfen bir bilet al!”

Kıssa burada bitiyor, hissesine gelirsek…

Tanım gereği, risk almak kontrol altında olmamak demektir. Makul riskler, makul miktarda kontrol sağlar. Ancak çok fazla risk çok daha az kontrol sağlar. Ancak paradoks şudur ki, hiçbir şeyi riske atmamak da aslında bize daha fazla kontrol sağlamaz. Sadece istediğimizi elde etmemizi engeller.

Hepimizin rüzgara karşı dikkatli olmasını ve aniden her türlü riski almaya başlamamızı önermiyoruz. Ama istediğimizi elde etmek için almamız gereken şanslar var. Fırkamız tam da buna örnek. Önemli olan, korktuğunuz şeyi anlamaktır ve eğer korkunuzdan kurtulmak sizin için önemliyse, bir risk almak için, bununla başa çıkmak için neler yapabileceğinizi hayal etmeye çalışabilirsiniz. Akıllıca risk almak sadece olayın içine atlamak anlamına gelmez. Dikkatlice bakmak, olasılıkları tartmak, olası sonuçları düşünmek ve üzerinde düşünülmüş bir karar vermek anlamına gelir.

Psychology Today – Afraid to Take a Chance?

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar