19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Beş Faktörlü Kişilik Testi: Büyük Beşli!

Deneyime açık, duygusal dengeli, dışa dönük, uyumlu, sorumlu… Sizin karakteriniz hangilerine uyum sağlıyor?

Ruh biliminde “Büyük Beş” kişilik özelliği, deneysel araştırma ile keşfedilmiş, 5 göze çarpan etmen veya kişilik boyutudur. Bu model hakkında ilk genel ima, 1933 yılında Amerikan Psikoloji Birliği için yapılan başkanlık söylevinde, L. L. Thurstone tarafından yapılmıştır. Thurstone’un yorumları, bir sonraki yıl Psychological Review dergisinde basılmıştır. Bu 5 etmen “Açıklık”, “Sorumluluk”, “Dışa Dönüklük”, “Uyumluluk” ve “Duygusal Denge”‘dir (İngilizcede Openness, Conscientiousness, Extraversion, Agreeableness, Neuroticism olarak bilinir ve kısaca OCEAN olarak geçmektedir). Bunlara aynı zamanda “Beş Etmen Modeli” (BEM) de denir.

Her etmen, birbiriyle yakından ilişkili olan daha özel kişilik özelliklerinin öbekleşmesinden oluşur. Örneğin dışa dönüklük; sosyallik, heyecan arayışı, düşünmeden hareket etme ve olumlu duygular gibi yakından ilgili terimleri de içerir.
Beş Etmen Modeli, kişiliğin açıklayıcı bir modelidir, fakat psikologlar Büyük Beş’i daha ayrıntılı açıklayabilmek için belirli kuramlar geliştirmiştir.

Bir Önemli Hatırlatma: Haberimizin amacı, bu test hakkında bilgi vermektir. Çevrim içi platformlarda bu konuda testler olsa da (haberin kaynağından testin orijinal haline ulaşabileceğiniz gibi), kendi kişiliğiniz hakkında test yaptırmak istediğinizde bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz!

Psychology Today – Big Five Personality Test

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar