21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Berrak Rüya Görmüş Olabilir Misiniz?

Rüyadayken rüyada olduğunuzu fark ettiniz mi hiç? Ya da rüya görürken rüyanızı kontrol edip istediğiniz şeyleri yaşadığınız oldu mu? Cevabınız evet ise berrak rüya denilen şeyi deneyimlediniz demektir!

Birçoğumuz rüya gördüğümüz zaman bunun rüya olduğunun bilincinde değilizdir. Kabuslar bizi korkutabilir, başımıza olmadık şeyler de gelebilir. Fakat bazılarımız ise rüyada olduğunun farkına varıyor ve rüyalarını istediği şekilde yönlendirebiliyor.

Rüyaların çoğu uykunun REM fazı denilen bölümünde görülüyor. Kontrol edebildiğimiz rüyalar, yani berrak rüyalar da diğer rüyalar gibi REM fazında ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, berrak rüya görmenin neden oluştuğuna dair şu an kesin bir çalışma olmamasına rağmen berrak rüya gören insanlarda prefrontal korteks olan beynin ön bölgelerinde aktivite farklılıkları olduğu gözlemlenmiştir. Başka bir deyişle, berrak bir rüyada, beyninizin geri kalanı uykudayken beyninizin kontrol merkezi uyanıktır.

Büyüleyici bir deneyim olan berrak rüyayı görenler, bunu aynı zamanda bir eğlence aracı veya sanal gerçekliğin sürükleyici deneyimi gibi tarif ediyor. Kabus gördüklerinde onu istedikleri şeklide yönlendirebiliyor, rüya sırasında çevreyi ve insanları, bütün akışı yönlendirebiliyor.

Araştırmacılar, berrak rüya tekniğini terapilerde kullanarak bazı korkulara çözüm bulabileceklerini de düşünüyorlar. İnsanların rüyalarını kontrol etmesinin, endişe yaratan durumlarla yüzleşmelerine izin verdiğini iddia ediyorlar.

kaynak

Hazırlayan: Zeynep Rümeysa Selçuk

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar