25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Sevimli Saldırganlık Nedir?

Daha önce hiç size aşırı sevimli gelen bir bebek ya da hayvan gördüğünüzde ısırmak, sıkmak ya da öldürürcesine sarılmak istediniz mi? Bu dürtülerin sebebi ne olabilir?

Daha önce hiç size aşırı sevimli gelen bir bebek ya da hayvan gördüğünüzde ısırmak, mıncırmak ya da öldürürcesine sarılmak istediniz mi? Bu dürtülerin sebebi ne olabilir?
Sevimli şeylere karşı duyulan bu aşırı hislere “sevimli saldırganlık” ya da İngilizce söylemiyle “cute aggression” deniyor. Sevimli saldırganlık genelde minik olan ve bize sevimli görünen herhangi bir şey gördüğümüzde ortaya çıkıyor. Bilim insanları bu hisler zıtlığının sebebinin beynin kendini dengeleme çabası olarak açıklıyor. Yani, sevimli şeylere karşı aşırı pozitif hislerle yüklendiğimizde beynimiz tam zıt bir hissi uyararak bir denge kurmaya çalışıyor. Hiç bir filmin en güzel sahnesinde ağlamak istediniz mi? Ya da çok sinirlendiğinizde gülmek…? Mutluyken ağlamak, sinirliyken gülmek beynin kendini dengeleme çabasının diğer örnekleri.

Sevimli saldırganlık ilk kez Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılıyor. California Üniversitesi’nden Katherine Stavropoulos ise, sevimli saldırganlığın beyindeki etkisini merak ediyor ve araştırmasını bu konuda yapıyor. 54 kişinin katıldığı çalışmada, bu kişilerin çeşitli hayvan ve insan fotoğraflarına bakarken beyinlerinde gerçekleşen elektriksel aktiviteler kaydediliyor. Araştırmada kullanılan yetişkin ve bebek fotoğraflarından bazıları daha sevimli özelliklere sahip. – küçük burun, dolgun yanaklar ve büyük gözler gibi…

Araştırma sonunda, daha sevimli özellikler taşıyan fotoğraflar, katılımcıların beyninde daha fazla elektriksel aktiviteye neden oluyor. Ayrıca kişiler ne kadar “sevimli saldırganlık” hissederse, beyinlerindeki ödül mekanizmasında o kadar çok aktivite görülüyor. Bu çalışma, aslında beynin dengeleme çabası içerisinde olduğunun kanıtı diyebiliriz.

Sevimli saldırganlık sizi vahşi biri yapar mı?

Endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu da diğer duygularımız gibi gayet normal. Yani sevimli saldırganlığa sahip olmak kişiyi vahşi biri yapmaz.

kaynak

kaynak

kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar