11 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ağlamanın Çözebileceği 5 Sağlık Problemi

Ağlamaktan çekinmeyin, çünkü bazı sağlık problemlerine düşündüğünüzden daha çok yararı var. İşte ağlamanın faydaları!

Ağlamak, toplumda genellikle zayıflık olarak görülen bir eylemdir. Eğer ağlamaya ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız ağlamaktan çekinmenize gerek yok. Üstelik, ağlamanın bazı sağlık problemlerine düşündüğünüzden daha çok yararı var.

1- Stres

2014 yılında yapılan bir araştırma, ağlamanın stresli zamanlarda rahatlamak için insanlara yardımcı olduğu sonucuna vardı. Ağladığınızda sonucunu hemen göremezsiniz. Vücudunuzun gevşemeye başlaması birkaç dakika alabilir. Araştırmacılara göre, ağlamak parasempatik sinir sistemini (PNS) harekete geçiriyor ve bu sistem beyni rahatlama konusunda uyarıyor.

2- Kan Basıncı

Yüksek kan basıncı; inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. İyi haber şu ki, bazı çalışmalar ağlamanın kan basıncını düşürmesi ve kontrol altında tutmasının yanında nabzı sabitleyebileceğini gösterdi.

3- Toksinlerin Birikmesi

Ağlandığında akan göz yaşı, gözlerdeki duman ve tozu temizler. Ayrıca, ağladığımız zaman gözyaşlarımız vücutta stres nedeniyle biriken toksinleri atar. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması vücuttaki kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olur ve sakinleşirsiniz. Bu nedenle, iyi bir ağlama oturumundan sonra ağırlığın ortadan kalktığını hissetmemeniz şaşırtıcı değildir.

4- Ruh Halindeki Ani Değişimler

Eğer davranışlarınızın neden agresifleştiğini ve sürekli olarak bir şeyler hakkında kaygı duymanızın sebebini merak ediyorsanız, bu soruların belirli bir cevabı olmadığını bilmelisiniz. Ruh halinizdeki ani değişimlerin birçok sebebi olabilir. Bu nedenlerden biri, vücuttaki manganez birikimidir.
Ağladığınızda, fazla manganez gözyaşlarınızla birlikte vücuttan akar. Bu sayede, sakin ve odaklanmış hissedersiniz.

5- Acı

Fiziksel acı çekerken, genellikle istemsizce birkaç damla göz yaşı akar. Bu, vücudun acı hissini azaltma yöntemidir. Araştırmalar, göz yaşının yatıştırıcı olmasının yanı sıra duygusal göz yaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını saptamıştır. Bu sayede, hem fiziksel hem de duygusal acı hafifler ve insanlar kendilerini iyi hisseder.

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar