25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Yürüyüş Biçimlerimiz Kişiliğimiz Hakkında Ne Söylüyor?

Sizlerle çeşitli yürüyüş biçimlerini ve bunlara paralel olduğu düşünülen kişilik özelliklerini paylaşıyoruz.

Sağlık uzmanı Caleb Backe tarafından 2017 yılında yürütülen özel bir çalışma, yürüyüş hızlı ve biçimlerini 5 kişisel özellik altında inceledi. İncelenen özellikler arasında açıklık, uyumluluk, nevrotiklik, dışa dönüklük ve vicdanlı olma vardı. Ayrıca çalışmada, bazı kişilik türlerini içeren başka kategoriler de vardı. Kategoriler, yürüyüş tarzlarının kişilik hakkında neler söylediğinin belirlenmesinde kullanıldı. İşte bazı çeşitli yürüyüş biçimleri ve karakter özellikleri!

1- Yönetici

Bu yürüyüş tarzına sahip kişiler hızlı ve odaklanmış adımlarla normalden çok hızlı yürür. Baş yukarı doğru kalkık ve güvenlidir. Bu kişiler kafalarındaki düşüncelerle meşguldürler. Genellikle etraflarındakileri umursamazlar ve kolayca başkalarına çarpabilirler. Hedef odaklıdırlar ve büyük sorunları çözebilirler.

2. Düzeltici

Bu kişiler, genelikle kambur şeklinde durur ve küçük adımlar atarak yürürler. Etraflarında bulunan insanlarla göz teması kurmaktan kaçınırlar. Bunun nedeni, bu tarz insanların normalde oldukça içe dönük ve utangaç olmalarıdır. Çevresindekilerle güçlü bir bağ kurmadan önce gözlemleme eğilimindedirler.

3. Politikacı

Bu kişiler; göğüslerini öne, omuzlarını geriye atarak başları dik bir şekilde yürürler. Çevreden teşekkür ve takdir beklerler. Zorluklardan ve yeni deneyimler yaşamaktan zevk alırsınız ancak kolayca sıkılabilirler. Konuşurken kendilerinden eminlerdir. İnsanlarla iletişim kurmaktan zevk alırlar.

4. Endişeli

Bu insanlar, çok yavaş bir şekilde yürürler. Genelde kısa adımlar atarlar ve ayaklarını sürüyebilirler. Genellikle gözlerini yerde tutarlar ve yürüyüşleri dengesiz görünür. Savunması ve korkmuş da görünebilirler.

5. Gösterişi Seven

Bu kişiler aşırı öz güvenli, kendilerinden emin bir şekilde yürüme eğilimindedirler. Kol ve kalçalarını abartılı bir şekilde sallar ve çevredekilerin dikkatini çekmekten hoşlanırlar. Bir grup içerisinde, başları genellikle hava doğru kalkar ve kendilerine odaklanırlar. Bu kişiler karizmatik ve güvenilmez kişiler olarak bilinirler.

6. Destekçi

Bu kişiler orta tempoda ve kendilerinden emin bir şekilde yürürler. İşbirlikçi ve düşüncelidirler. İlişkilere önem verirler ve iyi bir dinleyicidirler. Yardımsever, sadık ve güvenilir olurlar. Sevdiklerinden gelen basit bir telefon görüşmesi, günlerini kolayca aydınlatabilir. Politikacılara benzer şekilde, jestleri sever, göz teması kurar ve yürürken insanlarla etkileşime girerler.

7. Kollarını Bağlayan

Bu insanlar, genellikle yalnız olmayı ya da yalnız yaşamayı tercih ederler. Kolları bağlamak kişinin güvende hissetmediğini gösteriyor. Uzmanlara göre özellikle geceleri kollar bağlı bir şekilde yürümek oldukça tehlikeli. Çünkü bu duruş, saldırganlara “kolay av” sinyali veriyor. Hızlı, dik, güvenle ve kolları çaprazlamadan yürümek daha iyi bir fikirdir.

kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar