21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Rönesans Dönemi Ne İle Tanınır?

Rönesans dönemi, Orta Çağ’dan sonra kültürel bir ‘yeniden doğuş’ olarak adlandırılan tarihteki diğer dönemlere karşı öne çıkıyor. Ancak Rönesans dönemi aslında ne için biliniyor?

Etraftaki en büyük sanat hayranı olmasanız bile, Rönesans dönemini duymuşsunuzdur. Bu tarihi zamandan günümüze hala o dönemin sanatçıları ve yapıtları ününü korumaktadır.

Rönesans ne demektir?

‘Rönesans’ adı, yeniden doğuş anlamına gelen Fransızca bir kelimedir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinin klasik modellerini modern tekniklerle yeniden canlandırarak yeni bir sanat çağının başlangıcını simgeliyordu.

Bu dönem ne zaman başladı?

Rönesans döneminin kesin başlangıç tarihi bilinmemekle birlikte 1350’den 1400 yılına kadar olan dönemde başladığı rivayet edilmektedir. İtalya’nın Floransa kentinde başlayıp ülkenin geri kalanına yayılmıştır. Rönesans döneminden önce, orta çağda insanlar hayatın zor olması gerektiğini ve her zaman zor olması gerektiğini düşünürdü. Savaş ve sıkı çalışmayla dolu bir dünyaydı, yurttaşlar ölene kadar kendilerini toprağa gömdüler. Ancak 1300’lerde Floransa halkı farklı düşünmeye başladı. Yunanlıların ve Romalıların geçmiş yaşamlarını inceleyerek, hayatın başka bir şekilde yapılabileceğini fark ettiler ve bu da hümanizm adı verilen yeni düşünce tarzını ortaya çıkardı. Yaşamın konforunu kullanarak, hayata daha fazla keyif katmak için sanatı, kültürü, bilimi, teknolojiyi ve müziği yeniden uyandırmak. İtalya o zamanlar oldukça zengin bir ülke olduğu için, paralarını hayatın daha güzel şeylerine abartılı bir şekilde harcamak, hümanizmi hızla geliştirmek onlar için kolaydı. Zengin tüccarlar zanaatkarları ve zanaatkarları daha sık işe aldı. Sanatçılar ve düşünürler arasında daha sık meydana gelen yarışmaların yanı sıra. Sanat gelişmeye başladı ve yeni düşünceler ortaya çıkmaya başladı. Tüm kıta güzel sanatlara giderek daha fazla para harcıyor. Bu, kısa süre sonra Avrupa’nın küresel gücüne yol açan Avrupa keşif çağının temellerini attı.

Rönesans dönemi ne kadar sürdü?

Rönesans döneminin sonu, Floransa’nın düşüşüyle doğrudan bağlantılıdır. İlk olarak 1494’te Floransa’nın Fransa’nın yanı sıra İtalya’nın şehir devletleri arasında savaşa girmesiyle başladı. Rönesans’ın tanıtımı, dönemin büyük bir tepkiye sahip olduğu birçok siyasi ve entelektüel hareketi doğurdu. 1550’lerde, Rönesans’ın gelişmesine yardımcı olan sanat eserlerinin ve edebiyatın çoğu yasaklandı. Ve 1550’lerin ortalarında, Rönesans İtalya’da tamamen sona erdi. Bununla birlikte, İtalyan’ın sona ermesinden sonra bile diğer ülkelerin bu dönemi büyütmesiyle Avrupa’da canlı olarak yaşıyordu.

Rönesans Dönemi’ni bu kadar önemli kılan neydi?

Rönesans dönemi sanat, bilgi ve kültürde yeni bir değişim yarattı. Vatandaşların düşünce tarzını değiştirdi, önce klasik felsefenin, edebiyatın ve sanatın yeniden keşfinin yanı sıra seyahat, buluş ve stildeki yeni keşifler. Bu çağ o kadar önemliydi ki, bugün hala etkili olan ve meydana gelen yeni icatlar, stiller ve keşiflerle dünyanın düşünme şeklini değiştirdi. ‘Rönesans Adamı’ terimi, bu zaman dilimini şekillendiren son derece etkili insanları ifade eder. Buluş, mühendislik, yaratıcı ve seyahat ustalarıydılar, bazıları bugün hala yaygın olarak kullanılan keşifler ve icatlardı.

Onları nerede görebilirsiniz?

Rönesans resimleri ve heykelleri, talepleri nedeniyle şimdi yayılmış olan Avrupa’da ve başka yerlerde bulunabilir. Bununla birlikte, büyük bir çoğunluk hala doğdukları ülkede, yani Vatikan’da kalmaktadır. Şehir, Vatikan Müzeleri olarak adlandırılan en büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sadece birkaç binaya değil, aslında 1400’den fazla odadan oluşan 54 ayrı galeriye atıfta bulunuyor. Bu müzelerde sergilenen 70.000 sanat eserinin büyük bir kısmı Rönesans dönemine aittir.

Kaçırmaya Değmeyen Parçalar

• Sistine Şapelinin Tavanı

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoniis olarak doğan ancak sadece ilk adıyla tanınan Michelangelo, İtalya’nın bilinen en büyük sanatçısıdır. Eserleri ve tarzı efsanevidir ve tarihe tüm zamanların en iyi sanat eserlerinden bazıları olarak geçmektedir. Dönemi Rönesans dönemindeydi ve dönem boyunca bir numaralı sanat ustasıydı. Bir heykeltıraş, ressam, mimar ve şairdi ve tüm bu kategorilerde hem geçmişi hem de bugünü etkiledi. Tüm eserleri arasında, şüphesiz en ünlü ve ikonik olanı Michelangelo’nun Sistine Şapelindeki tavanıdır. Muhteşem manzara, kültür, tarih veya sanat için bir merkezdir. Şapel 1470’lerden beri etrafta dolaşıyor, ancak ikonik tavan Rönesans döneminin zirvesine kadar yapıcı değildi. Tavan 33 alana ayrılmıştır ve her bölüm farklı bir dini sahneye sahiptir. Resim son derece ayrıntılı, hepsi Tanrı’ya bağlılığın duygusal bir tasvirini sergilemeyi amaçlayan birçok gizli anlam taşıyor. Tanrı’nın intikamı ve sevgisi de dahil olmak üzere farklı yönlerini sergilemek.

• Raffaello Odaları

Rönesans dönemi ustalarından bir diğeri de ünlü Raffaello Sanzio da Urbino idi. Resimleri ve çekiciliği için sevildi, İtalya’nın yüksek sınıf toplumunda kolayca süzüldü. Bununla birlikte, Papa II. Julius’un dört özel odasını dekore etme komisyonu, Raphael’in nispeten genç ve bilinmeyen, sadece 25 yaşında olduğu zamanlarda kuruldu. Odaların her biri Konstantin, Heliodorus, Segnatura ve Borgo’daki Ateş ile ayrı ayrı adlandırıldı. Odalar tüm kariyerini aldı, Raphael tamamen bitmeden öldü. Neyse ki asistanları odaların büyük bir kısmına yardım etti, bu yüzden onsuz kolayca devam ettiler. Dört odadan sadece iki oda tamamen Raphael tarafından yapıldı, ancak hepsinin inanılmaz detayları ve güzelliği var.

• Vahşi Doğada Aziz Jerome

Leonardo da Vinci, ressam, mimarlık ve mühendis olarak bu dönemin bir başka büyük ustasıydı. En ikonik eserlerinden biri, Vahşi Doğada Aziz Jerome’un balıksız eseridir. Sanat eseri, Suriye çölüne geri çekilirken Aziz Jerome’u, çarmıha gerilmeye doğru bakarken kayalık bir manzarada diz çökmüş olarak tasvir ediyor. Resimde tasvir edilen birçok sembol vardır, hepsi de azizin geleneksel özelliklerini temsil eden bir aslan, bir taş ve bir kardinal şapkasıyla.

What is the Renaissance period known for?

Hazırlayan: Mehmet Zeki Gül

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar