13 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img
spot_img

Parfümün Tarihini Biliyor Muydunuz?

Antik çağlardan günümüze uzanan parfümün tarihini hiç merak etmiş miydiniz? Bu içeriğimizde sizlerle kısaca parfümün dünya tarihindeki yolculuğuna göz atacağız.

Günümüzde binlerce çeşidi ve tarzı olan parfümlerin geçmişi antik Mısır ve Antik Yunan zamanlarına dayanmaktadır. Parfümlerin amacı güzel koku vermek ve kötü kokuları bastırmaktır. Baharat ve çiçeklerden çıkarılarak esans yağlarından elde edilmektedirler. Parfümlerin nasıl elde edileceği ve ana maddeleri ile ilgili bilgiler antik Roma, Helen ve Mısır kayıtlarında yazılmaktadırlar. Bununla birlikte bu antik çağ kaynakları parfüm kelimesinin anlamını doğrudan vermemektedir. Parfümler yağ, krem veya sıvı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hint, Aztek, İran gibi dünyanın diğer kısımlarında da antik dönemlerde tanrılar için dini törenlerde güzel kokulu maddeler yakılmıştır. Özellikle Antik Mısır halkı için parfümler ve güzel kokmanın önemi büyüktür. Ayrıca Arap dünyasında da kadın ve erkekler için ayrı parfümler üretilmiştir. Kadınlar için etrafa yayılmayan tarzda kokular üretilmişken erkeklerin parfümleri etrafa koku yaymaktadır. Zamanla kişisel bakım ürünü haline gelen parfüm, 19. yy.’a kadar doğal yağlardan üretilmiştir. Günümüzde ise parfümler çoğunlukla sentetiktir ve birçok bileşenle oluşturulmaktadır.

Uçucu Bitkisel Yağlar

Parfümler eski zamanlarda hem dini hem de tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır. Birçok dinde güzel kokular önemli yer tutmaktadır. Örnek olarak, Hz. Musa’ya verilen tütsü kabı İncil’de geçmektedir. Doğu’da ve Asya bölgelerinde ise Hindular ve Konfüçyüs’ün meyve ve çiçek bazlı güzel kokuları da yine örnek olarak gösterilebilmektedir. Parfümün tıbbi amaç için kullanılması ise öncelikle güneşten korunmak için olmuştur. Aynı zamanda yapılan araştırmalara ve antik dönemde kokuların kullanım amaçlarına bakıldığında bazı kokuların insanları rahatlattığı görülmektedir.

Parfümün endüstri olarak gelişmesi Haçlı Seferleri zamanında olmuştur. İlk Önce İtalya’da ithal olarak başlayan parfümün Avrupa’ya dağılması daha sonra yerli tüccarların kendi ürünlerini imal etmesiyle gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda 15. yüzyılda Venedik parfüm endüstrisinde önemli konumlardan biri haline gelmiştir. Bugün günlük yaşantıda birçok alanda kullanılan parfümler, çoğunlukla sentetiktir. Banyo jelleri, deodorantlar, cilt bakım ürünleri, güneş kremleri vb. çok çeşitli alanlarda parfümlere rastlamak mümkündür.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kapak Görseli Kaynak

Hazırlayan: Senanur Başaran

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar