26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Gökyüzündeki En Parlak Beş Yıldız

İnsanlık asırlardan beri başını kaldırıp göğe bakıyor. Yıldızları, gezegenleri ve daha birçok gök cismini gözlemliyor. Peki en parlak beş yıldızı hangileri?

1. Sirius Yıldızı
Aynı zamanda Köpek Yıldızı olarak da bilinen Sirius gökyüzündeki en parlak yıldızdır. Büyük Köpek Takımyıldızının bir parçasıdır. Anlamı Yunancada “parlayan” anlamına gelir. -1.47 kadir parlaklığına sahiptir ve Dünya’ya 8.6 ışık yılı uzaklığındadır. Kuzey Yarımkürede geceleri oldukça parlak görünür. Hem Yunan mitolojisinde hem Antik Mısır mitolojisinde ismi geçer. Hatta Sirius’a “Nil Yıldızı” da diyen Mısırlılar takvimlerini Sirius’un gün doğumundan kısa bir süre önce doğu gökyüzünde ilk kez göründüğü güne göre geliştirdiler. Bu takvim sayesinde nehrin yükselme ve taşma zamanlarını önceden haber veriyordu.

2. Canopus Yıldızı
Alpha Carinae olarak da adlandırılan Canopus, -0,73 görsel büyüklüğü ile gece gökyüzündeki en parlak ikinci yıldız. Üç yüz on ışık yılı uzaktaki Güney takımyıldızı Karina’da yer alan Canopus, Güneş’e açısal uzaklığı ve yakındaki gök cisimleri arasındaki parlaklığının kontrastı nedeniyle bazen uzay aracının tutum kontrolünde bir kılavuz olarak kullanılır. Suriyeli Stoacı filozof Poseidonius Dünya’nın büyüklüğünü tahmin ederken ufka yakın Canopus manzaralarını kullandı.

3. Arcturus
En parlak üçüncü olan Arcturus yıldızı, Yunanca’da “ayının koruyucusu” anlamına gelir. Dünya’ya sadece otuz yedi ışık yılı uzaklıktadır.
Bahar ve yaz yıldızı olan Arctrurus, Yaz Ekinoksu sırasında güneybatıda görülen güzel bir bahar ve yaz yıldızıdır. Renginin kırmızılığı ve parlaklığı onu bulmayı kolaylaştırıyor.

4. Alpha Centauri
Centaurus, eski bir takımyıldızdır ve gece gökyüzündeki iki sentordan biridir. Sentorlar yarı at yarı insan olan yaratıklardır. Efsaneye göre Centaurus’un Chiron’u nazik ve entelektüel bir sentoru temsil etmesi gerekiyordu. Herkül, Aşil ve Jason da dahil olmak üzere eski efsanelerin birçok kahramanının öğretmeniydi. Takımyıldız gökyüzünde alçakta yer alır. Proxima Centauri’, Güneş dışında güneş sistemine en yakın yıldız, de bu takımyıldızının içindedir. Bu, Alpha Centauri olarak da bilinen Rigel Kentaurus’a eşlik eden bir yıldızdır.

5. Vega
Vega, Dünya’ya yirmi beş ışık yılı uzaklıktaki yıldızdır. Kuzey yarımkürede yaz aylarında görülebilir. Lyra adlı takımyıldızının bir parçası olan bu yıldız sadece 450 milyon yaşında! Ve bu da onu güneş sistemini n en genç yıldızı yapıyor. Vega yaz ortasında gece vakitlerinde neredeyse tepededir. Yılın herhangi bir gecesinde görülebilen bu yıldız gün içerisinde sadece yedi saat ufkun altında batar.

Kaynakça – 1

Kaynakça – 2

Kaynakça – 3

Kaynakça – 4

Kaynakça – 5

Kaynakça – 6

Hazırlayan: Semanur Doğru

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar