25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Yapımı 500 Yıldan Fazla Sürmüş 5 Bina

Mükemmeliyetçilik, ilgisizlik, uzantılar: Bazı binaların tamamlanmasının planlanandan daha uzun sürmesinin, hatta bazen yüzyıllar sürmesinin birçok nedeni vardır. İşte beş etkileyici örnek.

Westminster Manastırı

İngiliz kralları ve kraliçeleri, Fatih William’ın (1066-1087) yönetiminden beri burada taçlandırılmıştır. Binanın tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Yedinci yüzyılda, “Batı Minster” adlı bir kilisenin yeriydi. 1245 yılından itibaren bugünkü kilise bu temeller üzerine inşa edilmiştir. Son genişleme, iki ana kule, tam olarak 500 yıl sonra, 1745’te tamamlandı.

Milano Katedrali

Sadece Milano’nun sembolü değil, aynı zamanda İtalya’daki Gotik mimarisinin en önemli eseridir: Milano Katedrali olarak bilinen Santa Maria Nascente Katedral-Bazilika. Temelleri 1388’de atıldı. 1965’te tamamlanmadan önce birçok mimar inşaatına devam etti. Proje toplamda 577 yıl sürdü.

Köln Katedrali

Köln Katedrali, bir üstünlükler kilisesidir. 1880’de tamamlandığında dünyanın en yüksek binasıydı. Aynı zamanda zamanının en büyük çelik yapısıydı ve en büyük serbest sallanan çana sahipti. Katedral, çarmıha gerilmiş bir İsa’nın en eski tasvirine ve Almanya’daki en büyük koroya sahiptir. Uzun süren inşaatı da rekor kırıyor: 632 yıl.

Elhamra

İspanya’nın Granada kentindeki Sabikah Tepesi’ni taçlandıran Alhambra, Mağribi mimarisinin dünyanın en önemli örneklerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası Alanı, her yıl üç milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Tavanda sayısız ayrıntılı sıva elemanı ve karmaşık ahşap işçiliği bulunmaktadır, “kırmızı kaleyi” inşa etmek için 600 yılı aşkın bir süre geçmiştir.

Stonehenge

Stonehenge’i inşa etmenin tam olarak ne kadar sürdüğünü kimse bilmiyor. Araştırmacılar, güney İngiltere’deki sitenin en az 1.400 yıllık bir süre boyunca beş farklı inşaat aşamasında inşa edildiğine inanıyor. Daha da tartışmalı bir soru, Stonehenge’in aslında neden inşa edildiğidir.

Kaynak

Hazırlayan: Neslihan Karatutlu

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar