30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Mısır Piramitleri Hakkındaki 6 Gerçek

Antik dünyanın mimari başarılarından biri olan Mısır Piramitleri.

Mısır piramitleri, antik dünyanın mimari başarılarından biridir ve her geçen yıl bu yapılar hakkında hala daha fazla şey keşfediliyor. Hâlâ gizem içinde olan piramitler sırlarını kolay kolay ifşa etmezler. Ancak zamanla, bilim adamları eski Mısır hakkında birçok şaşırtıcı gerçeği öğrenmeye başladılar. Mitoloji ve batıl inançla harmanlanmış teknik hünerleri, firavunları, şimdiye kadar yaratılmış en yıkılmaz mimari parçalardan bazıları olduğu kanıtlanmış bu zorlu yapıları inşa etmeye yönlendirdi. Yani Mısır piramitleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinizi düşünürken, keşfedilecek çok şey var.

Tüm piramitler eşit olacak şekilde inşa edilmemiştir.

Piramitlerin boyutları eşit değildir. Aslında birçok bina türünde olduğu gibi piramit yapımının da farklı aşamaları vardır. En eski piramitler, yaygın olarak düşünülenin aksine sivri yapılar değil, aslında düzdü.
Eski Mısır’ın başkenti Memphis’te bulunan geniş Saqqara mezarlığında birçok örnek bulunur. Buradaki piramitler bilinen en eskilerdir ve Djoser Piramidi’ni içerir. Üçüncü hanedan döneminde inşa edilmiş ve mimar Imhotep tarafından tasarlanmış, milattan önce 2630 ile milattan önce 2611 arasında inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılmış dünyanın en eski anıtlarından biri olarak kabul edilir ve aslında sivri değildir.

Piramitlerin çoğu Nil Nehri’nin batısına inşa edilmiştir.

Eski Mısır kültürü, karar vermeye rehberlik eden sembolizm ve batıl inançlarla doludur. Bu yüzden antik piramitlerin yerinin bile mitoloji tarafından yönlendirilmiş olması şaşırtıcı olmamalı.
Çoğu, Nil’in batı kıyısında ve farklı bir nedenle inşa edildi. Piramitler firavunların son dinlenme yerleri olduğundan, ruhlarının diğer dünyaya yolculuklarına başlayabilecekleri yerde yaşamaları mantıklıdır. Eski Mısırlılar için ölümden sonraki yaşam ve güneş iç içe geçmişti. Ölümden sonraki dünyayla yakından bağlantılı bir Mısır tanrısı olan Osiris, yeni yaşamın gücünü temsil ediyordu.
Bu çağrışım sayesinde batan güneş ölümü simgelemeye geldi ve güneş her gece batıda “öldü”. Firavunların ruhları, sabahları tekrar doğmadan önce, sonsuz yaşamın bir sembolü olan batan güneşle bağlantı kurmayı amaçlıyordu. Piramitleri Nil’in batısına yerleştirerek, metaforik olarak ölüm anlamına gelen bölgede yaşadılar.

Hala nasıl inşa edildikleri çözülmeye çalışılan büyük bir sır.

Mısır piramitleriyle ilgili en büyük gizemlerden biri, onları inşa etmek için kullanılan yapım teknikleridir. Mısırlıların inanılmaz başarısı, Büyük Giza Piramidi’ni inşa etmek için 2 milyondan fazla kireçtaşı ve granit bloğun kullanıldığı göz önüne alındığında daha da etkileyici. Her bir duvar parçası yaklaşık 2.5 ton (2,3 metrik ton) ağırlığındaydı.
Peki bu dev bloklar nasıl taşındı? Ne yazık ki, Mısırlılar yazılı kayıtlar bırakmadılar ve yıllar boyunca birçok teori öne sürüldü. 2014 yılında yapılan bir araştırma, bunun su ve kum kadar kolay olabileceğini teorileştirdi. 1900’lü yıllara dayanan bir duvar resmi, bir kişi ön tarafta durup kumun üzerine su dökerken, bir kızak üzerinde büyük bir heykeli çeken bir adam alayını tasvir ediyor. Başlangıçta hareketin tamamen törensel olduğu düşünülse de, bu resmin tüm bu ağırlığı nasıl taşıdıklarının gizemini çözmenin anahtarı olduğuna dair bilimsel kanıtlar var.

Mısırlılar inşaatı yönetmek için astronomiyi kullandılar.

İngiliz bir Mısırbilimciye göre, yıldızlar piramitlerin nasıl hizalandığı konusunda yol gösterici bir güçtü. Cambridge Üniversitesi’nden Kate Spence 2000 yılında, piramitleri kuzey-güney doğrultusunda hizalamak için Büyük Ay ve Küçük Ay’ın nasıl kullanıldığını gösteren bir araştırma yayınladı. Ölçümleri o kadar doğruydu ki, yalnızca 0,05 dereceye kadar bir hata payına sahiplerdi. İlginçtir ki, elimizdeki bu bilgilerle, astronomik kayıtlar kullanarak piramitlerin tarihlendirilmesi mümkündür.

Piramitler köleler tarafından inşa edilmedi.

Piramitlerin köleler tarafından inşa edildiğine dair uzun süredir devam eden teori aslında doğru olmayabilir. Kölelerin piramitleri inşa ettiği fikrinin yayılmasına yardımcı olan Yunan tarihçi Herodot’tu. O zamanlar Hollywood tarafından yayılan bir kavram ama doğru olmayabilir. 1990’larda piramit inşa edenlerin mezarları keşfedildi. Mısırbilimciler, köle olmadıklarından, daha çok düşük gelirli ailelerden gelen inşaatçılar olduklarından oldukça eminler. Bir mezara gömülmeleri, piramitleri inşa etmedeki rollerinin bir onur olduğunu ve kesinlikle kölelere yapılacak bir muamele olmadığını gösteriyor.

Büyük piramit zamanı anlatabilir.

Büyük Giza Piramidi, yalnızca Mısır piramitlerinin en tanınmışı değil, aynı zamanda Antik Dünyanın Yedi Harikası’nın da ayakta kalan tek örneğidir. Büyük Piramit birçok nedenden dolayı etkileyicidir, ancak bu ünlü anıtın en ilginç özelliklerinden biri de zamanı söyleyebilmesidir. Yapı aslında devasa bir güneş saati görevi görüyor ve gölgesi taşa yapılmış işaretlerin üzerine düşerek saati söylüyor. Elbette, Büyük Piramit olduğu için eski bir güneş saati olamazdı. Gelişmişlik düzeyi, yalnızca zamanı söylemekle kalmayıp, gündönümlerini ve ekinoksları işaret edebildiği ve bu nedenle Mısırlıların güneş yılını tanımlamasına yardımcı olduğu anlamına geliyordu. Arkeologlar hala piramitlerin gizemlerini çözmeye devam ediyorlar. Mısırbilim oldukça aktif bir alandır, araştırmacılar yazıtları okumaktan uzaklaşıyor, ancak hala ortaya çıkmayı bekleyen birçok gizemi cevaplamak için teknolojiyi kazmaya ve kullanmaya devam ediyor. Örneğin, Luksor’un kuzeyindeki 4.500 yıllık bir rampanın yakın zamanda keşfi, bilim adamlarına eski Mısırlıların duvarcılıkla uzun mesafeleri nasıl çekmiş olabileceğine dair ipuçları veriyor. Saqqara mezar alanının yakınında, bir mezarda kedi mumyalarının ve yüzlerce ahşap kedi heykelinin keşfi, Eski Mısırlılar hakkında hala keşfedilecek ve ortaya çıkarılacak ne kadar çok şey olduğunu gösteriyor.

Mısır Piramitleri Hakkında 6 Gerçek

Hazırlayan: Sude Ece Baş

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar