19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Film Önerisi: Kar Küreyici

Kar Küreyici’yi izlediniz mi?

Kar Küreyici ya da orijinal ismiyle Snowpiercer, Güney Kore yapımı bir filmdir. 2013 yılında vizyona giren film kendisiyle aynı adı taşıyan 1982 yılında yazılmış Fransız çizgi romanı “Le Transperceneige”den esinlenmiştir. IMBD puanı 7.1 olan filmin 34 ödülü vardır. Filmin Yönetmeni ise Bong Joon Ho’dur.

Lokomotifin dış görünüşü (temsili)

Film, yakın gelecekte küresel ısınma için son çare olarak görülmesi sonucunda havaya CW-7 salınması sonrasında geçiyor. Kimyasal işe yarıyor, dünya soğuyor soğumasına fakat kimyasal etkisinin durmasının beklendiği noktada durmuyor ve dünya git gide bir buz kütlesi haline geliyor ta ki -102 santigrat dereceye kadar. Bu durumu öngöremeyen insanlığın çoğu donarak yaşamlarını yitiriyor fakat bunu öngörmeyi başaran tek kişi olan Bay Wilford “Kar Küreyici” isimli 1001 vagonlu bu treni yapıyor ve insanlığın kalıntılarını son 2.000 kişi ile birlikte bu trene yüklüyor.

Kuyruk Temsili

Wilford ilk başta treni ilk başta 3 mevkiye ayırıyor ilk mevki, trende kendilerine ait bir kompartımanı satın almış olan milyarder ve milyonerlere ait. Bu mevkide her şeyden önce lüks geliyor, isteyebilecekleri her şeye sahip zenginler.

İkinci mevki ise trenin sağlık, eğitim, bilim gibi uzmanlık gerektiren çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu mevkide daha çok üst düzey ihtiyaçlar öne alınmış, odalar ve eğlence alanları daha az; bunun yerine bu sınıf mini birer hastane, okul, laboratuvar gibi bölümlerle donatılmış.

Planlanan son mevki ise 3. mevki, bu mevki ise insan gücüne dayanıyor; fabrikalar, seralar ve mini çiftlikler gibi. Bu vagonda her şey genel olarak ihtiyaca bağlanmış, bu 3 mevkiye birden hizmet eden gece vagonu gibi basit eğlence vagonları hariç. Bu mevkiler her şeyi yöneten, devridaim bir tasarıma sahip olan bir lokomotifin ardına 1’den 3’e olacak şekilde birbirine bağlanmış. Wilford, Lokomotif’te yaşıyor ve hiçbir zaman dışarı çıkmıyor.

Henüz bahsetmediğimiz, “planlanmamış” bir mevki daha var. Kuyruk, trenin sonunda bulunan iş gücü için Wilford tarafından seçilmemiş, para ödememiş kaçak yolcuları bulunduruyor. Bu yolcular, kölelik kıvamındaki basit iş gücü dışında hiçbir zaman karanlık kuyruktan ayrılmıyor. Kuyruk’ta; yemek, su, sağlık gibi en temel ihtiyaçlar bile sınırlı, yetersiz miktarlarda bulunuyor.

Filmde, tren kalktıktan 17 yıl sonrasında Kuyruk’tan Lokomotif’e bir yolculuk yapıyorsunuz, bunu yaparken de günümüz toplumundan pek çok ize bu 1001 vagonda tanık oluyorsunuz. İnsanlığın kalıntılarını görmeye hazır mısınız?

Kapak Görseli

kaynak

Hazırlayan: Yağmur Sönmez

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar