30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Dünyaca Ünlü 5 Sanatçı

Çeşitli dönemler ve farklı ülkeler önde gelen ünlü sanatçılarını doğurdu. Bu sanatçıların her biri kültür ve sanat tarihinde iz bıraktı. Bu içeriğimizde herkesin bilmesi gereken dünyaca ünlü 5 sanatçıyı tanıtıyoruz.

İşte birçok insana ilham veren dünyaca ünlü 5 sanatçı:

• Leonardo da Vinci (1452-1519)

İnsanlar tarafından ‘ Yüce Deha’ olarak adlandırılan sanatçı İtalya’nın Vinci kasabasında doğdu. Ressam, heykeltıraş, bilim insanı, mimar, mühendis ve mucit olan Leonardo da Vinci her alanda önemli eserler bıraktı. Sık sık seyahat eden sanatçı Floransa’da ilk sanat eserini yarattı. Birçok eseri olan sanatçı iki dikkat çekici tablosuyla tanınır: Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği.

Son Akşam Yemeği- Leonardo da Vinci

• Tiziano Vecellio (1488-1576)

İtalyan Rönesans’ının en büyük sanatçılarından biri olan Titian, yaşamı boyunca insanın güzelliğini, gücünü ve büyüklüğünü yücelten resimler yaptı. Sanatçının başlıca eserleri: Meryem’in Göğe Yükselişi, İmparator V. Charles Muhlberg’de, Urbino Venüsü, Diana ve Actaeon.

Diana ve Actaeon- Tiziano Vecellio

• Pablo Picasso (1881-1973)

İspanyol ressam ve heykeltıraş olan Picasso, sanatta sürekli yeni yollar arar. Kübizm akımının öncüsü olan sanatçının resimlerinde insanların görünüşü bazen sıra dışıdır. Picasso’nun eserleri dünyaca ünlüdür. En popüler resimleri: Guernica, Avignonlu Kızlar, Ağlayan Kadın.

Ağlayan Kadın- Picasso

• Vincent van Gogh (1853-1890)

Hollandalı ressam olan Vincent van Gogh’un derin dindarlığı, dışlanmışlara duyduğu sempati, insanlara ve Tanrı’ya olan sevgisi başyapıtlarında görülebilmektedir. Muhteşem yağlı boya tablolarından bazıları: Yıldızlı Gece, Ayçiçeği, İrisler.

Yıldızlı Gece- Van Gogh

• Michelangelo Buonarroti (1475-1564)

İtalyan ressam, heykeltıraş ve mimar olan Michelangelo Buonarroti, insanlığı yücelten muhteşem eserler yaratmıştır. Sistina Şapeli Tavanı, Son Yargı, Adem’in Yaratılışı sanatçının ünlü eserlerindendir.

Son Yargı- Michelangelo Buonarroti

Kapak Görsel

kaynak

kaynak

Hazırlayan: Eda Geniş

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar