25 Haziran 2024, Salı
spot_img

En İyi 5 Ayna Sanatçısı Ve Eserleri

Ayna sanatı bir çok forma dönüşebilir çünkü aynalar ve yansıtıcı nitelikleri sayısız çağrışıma sebep olabilir. Aynaların bu değişik çağrışımlarını en iyi 5 ayna sanatçısı ve onun eserlerini inceleyerek görmeye çalışalım!

Bazı sanatçılar sanatlarına bakanları yansıtarak izleyicilerini kendileriyle ve bedensel varoluşlarıyla yüzleşmeye zorlarlar. Kendimize dair algılarımız ve çevremizdeki dünyaya dair anlayışımızın etrafında sürekli gelişen anlatılar oluşturmak için sanatta aynaların yansıma büyüsünden yararlanılır.

1-Michelangelo Pistoletto

1961’den itibaren İtalyan sanatçı Michelangelo Pistoletto, en ikonik eserleri olan Quadri Specchianti’yi (ayna resimleri) yapmaya başlar. Pistoletto, izleyicinin eserindeki yansımasını yakalayarak etkileşimleri teşvik eder ve sanatçının performans sanatına olan ilgisine ve kendisi ile izleyicileri arasında kolaylaştırdığı ‘Yaratıcı İşbirliklerine’ geri dönen yüz yüze karşılaşmalar yaratır.

Michaelangelo Pistoletto, Uomo in piedi (Standing Man), 1962

2- Yayoi Kusama

Aynalı duvarların kullanımıyla sonsuz gibi görünen sonsuzluk odaları serisi Kusama’ya aittir. On yıllar boyunca bu odaların çeşitli yinelemeleri üzerinde çalışmıştır. Aynaların sihrindeki ustalığı göze batar.

Yayoi Kusama Studio Infinity Mirrored Room, 2011

3-Josiah McElheny

Sanat ve tasarımı birleştiren Josiah McElheny, bu çekici ve eğrisel formların görünüşte sonsuz bir dizisini oluşturmak için aynalı kasalar ve yansıtıcı heykelsi nesneler kullanır.

Josiah McElheny, Extended Landscape Model for Total Reflective Abstraction, Handblown mirrored glass, industrial mirror, and wood, 2004

4-Anish Kapoor

Anish Kapoor’un en iyi bilinen eseri, Chicago şehir merkezinin silüetini ve park manzarasını yansıtan ikonik bir kamusal sanat eseridir. Halk arasında “Bean” olarak bilinir. Turistler ve yerliler tarafından oldukça ilgi görür ve bu önemli parçanın eğriliğinde kendi yansımalarını yakalamaya çalışırlar.

Anish Kapoor, Cloud Gate, Stainless steel

5-Douglas Gordon

Bazen rahatsız edici olan Douglas Gordon’un Self Portraits of Me and You serisi, son kırk yıl boyunca James Bond’la birlikte oynayan aktrisler veya diğer ikonik kadın yıldızların görüntülerini değiştirir, genellikle ışıltılı ve güzel yüzlerden gözleri kaldırır ve portreleri neredeyse tanınmayacak hale getirir. Bu yüzler arkasında izleyicileri kalıntıların ötesine bakmaya zorlayan aynalı bir yüzey yatar.

Douglas Gordon, Self Portrait of You + Me (Michael Jackson), burnt photograph and mirrored glass, 2007

Kaynak

Kapak Görseli Kaynağı

Hazırlayan: Ülkü Ünal

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar