19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Dünyanın En Değerli Kitabını Biliyor Muydunuz?

Bilginin değeri paha biçilmez olsa da her emeğin, her yaratının bir karşılığı var. Peki bu maddi karşılık en fazla hangi kitapta olabilir? Sizler için bu kitap hakkındaki bilgileri derledik.

Tüm zamanların en pahalı kitabı, Mormon Kitabı’nın el yazması, 2017’de tam 35 milyon dolara satıldı. 1830’da yazılan bu kopya, Son Gün Azizleri İsa Mesih Kilisesi tarafından satın alındı.

Ancak dikkat etmemiz gereken bir başka nokta daha var.

Bu sayıca üstünlüğün yanında enflasyonu hesaba katarsak aslında en değerli kitap 1994 yılında Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in 30,8 milyon dolara satın aldığı Codex Leicester’dır. Kitap şu anda yaklaşık 53,8 milyon dolar değerindedir.

Codex Leicester, Leonardo da Vinci’nin bilimsel yazılarının bir koleksiyonudur ve 1719’da defteri satın alan ve daha sonra Leicester Kontu olan Thomas Coke’un adını almıştır. 72 sayfalık defter 1506 – 1510 yılları arasında yazılmıştır. Codex Leicester, da Vinci’nin düşüncelerine ilk elden ender bir bakış sağlar ve eskizleri, diyagramları ve fikirlerin ilk yinelemelerini içerir. Galata Köprüsü ile ilgili taslakları da bu defterde yer almaktadır. Da Vinci’nin hayatta kalan yazılarının çoğunda olduğu gibi, Kodeks onun ünlü ayna görüntüsü tarzında yazılmıştır ve sağdan sola okunması amaçlanmıştır.

Gates, yıllar içinde bu muhteşem kitabı, Codex Leicester’ı, sergiler açması için çeşitli müzelere ödünç vermiştir.

Codex Leicester, Leonardo Da Vinci

Kaynak

Görsel Kaynak

Hazırlayan: Gizem Arı

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar