19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Dünyanın 8.Harikası: Bled Gölü

Avrupa’nın en meşhur göllerinden biri olan Bled Gölünü sizler için inceledik.

Bled Gölü, Slovenya’nın kuzeybatısındaki Yukarı Carniolan bölgesinde bulunan Bled şehrindedir. Ülkenin başkenti Ljubljana’ya 35 km uzaklıktadır. Bled gölü 8 km çevre uzunluğuna, 5 km2 yüz ölçümüne sahiptirGölde bir ada ve bu adanın üzerinde kilise bulunmaktadır. Kilisenin 15-17. Yüzyıllardan kalma olduğu bilinir. Ayrıca 11. Yüzyıldan kalma bir kale gölün bulunduğu yerde bulunur. Bu kaleye de Bled Kalesi denir ve sudan yükselen 130 metrelik bir uçurumun tepesinde yer alır. Arka planda Julian Alpleri’nin zirveleri görünür.

Bled Kilisesi

Peki Nasıl Oluştu?

Bohinj buzullarından ve yer kabuğunun biçim değiştirmesiyle oluşan bir delik, bir zamanlar mevcut gölün bulunduğu yerdeydi. Buzulların erimesiyle delik dolmuş ve 30 metre derinliğe ulaşan Bled Gölü ortaya çıkmıştır. Gölün sıcaklığı yazın 25°C’ye ulaşır, kışın ise 4°C’ye düşebilir. Kışlar çok soğuksa göl yüzeyi de donar. Gölde sazan, mantı ve göl alabalığı olmak üzere 19 balık türü yaşamaktadır. Ördekler ve kuğuların yanı sıra çeşitli bitkiler de su yüzeyinde gezerler ve yetişirler.

Bled Gölü yılda binlerce turist tarafından ziyaret edilir ve ziyaretçiler tekneler ile Bled adasına gidip orada kiliseyi görürler, Bled kalesinde Alpler’in zirvelerinden oluşan manzaraya bakabilirler ya da eşsiz güzelliği seyrederek gölün çevresinde yürüyüş yaparlar.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kapak Görseli Kaynağı

Hazırlayan: Ülkü Ünal

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar