20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

“Avatar: Suyun Yolu” Filmi 2 Milyar Dolar Hasılatla Zirvede!

13 yıl aradan sonra gelen devam filmi, serinin ilk filmi ‘Avatar’ dan sonra gişede en uzun süre kalan ilk film oldu.

James Cameron’un yönetmenliğinde çekilen sinema tarihinin ilk üç boyutlu filmi olarak 2009 yılında vizyona giren Avatar filmi izlenme rekorları kırmıştı. Bu başarısı yönetmene hikayenin devamını çekmek için büyük bir motivasyon kaynağı oldu ve yönetmen serinin ikinci filmi Avatar: Suyun Yolu’ nu çekti. Film 16 Aralık 2022 tarihinde vizyona girdi. 13 yıl sonra gelen devam filmi serinin ilk filmi ‘Avatar’ dan sonra gişede en uzun süre kalan ilk film oldu.

İlk filme göre hikayenin biraz zayıf kaldığı ve filmin fazla uzatıldığı (3 saat 10 dakika) gibi eleştiriler olsa da filmin görsel açıdan büyük bir başarıya imza attığı tartışılmaz bir gerçek. Londra’daki ilk gösterimde büyük beğeniyle karşılanan film, dünya prömiyerinde eleştirmenlerden ‘tam not’ almayı başardı. Özellikle de deneyselliği aşan film teknik başarısıyla çok beğenildi.

Box Office Mojo verilerine göre, 2009 yapımı “Avatar” 2.922 milyar dolarla listenin zirvesinde. Cameron’un 1997’de yönettiği “Titanic” filmi ise 2 milyar 194 milyon dolarla dünya genelinde en çok hasılat yapan filmler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Devam filminden önce, ilk onda iki filmi bulunan James Cameron, devam filmiyle 4. sırada yer alan Star Wars: Güç Uyanıyor’u geride bırakarak listeye filmlerinden bir yenisini daha ekledi. Bu sayede James Cameron, tüm zamanların en çok hasılat yapan dört filminden üçünün yönetmeni olarak tarihe geçti. Zarar etmemek isteyen ve serinin devamını getirmeyi düşünen başarılı yönetmen 2 milyar dolarlık hasılata ulaşmayı hedefliyordu. Açılış rakamları sonrası analistlere göre bu rakama ulaşmak imkansız gibi görünse de zamanla ivme kazanan “Avatar: Suyun Yolu” filmi 2 milyar dolar barajını aşmayı başardı. Bu durum serinin devamının geleceğine işaret ediyor. Peki, gelecek filmler bu kadar başarılı olabilecek mi? Bunu zaman gösterecek.

kapak fotoğrafı

kaynak

kaynak

kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar