21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Kayıp Antik Kent: PETRA

Eski ticaret yollarının uğrak durağı olan Petra Antik Kenti’ni keşfe çıkmaya ne dersiniz?

Petra, şüphesiz Ürdün’ün en değerli hazinesi ve en büyük turistik cazibe merkezidir. Bu kent, tozlu dağlara oyulmuş ve tüm görkemiyle ayakta duran dünyanın en ünlü kumtaşı şehridir. 2000 yılı aşkın bir süre önce buraya yerleşen ve oldukça çalışkan bir Arap halkı olan Nebatiler tarafından dik kaya yüzüne oyulmuştur. Çin’e kadar uzanan ipek, baharat ve diğer ticaret yolları için önemli bir kavşak haline gelen geniş, eşsiz bir şehirdir.

Yerel halk, günümüz Ürdün çölünün derinliklerinde gizlenmiş olan Petra adlı antik kentin kalıntılarını uzun zamandır biliyor. Hikayeler, bir zamanlar hayatla dolu olan güçlü ve zengin bir şehri anlatıyor. Bu hikayelere göre, yoğun nüfuslu şehir, yemyeşil bahçeler, süslü evler ve Hindistan, Arabistan ve Mısır’dan gelen egzotik ürünlerle dolu birbirinden canlı pazarlarla dolup taşıyordu.

İlk olarak 1800’lerin başında, batılı kaşifler bu kayıp uygarlığın kalıntılarına rastladılar. Bu kaşifler kayalıklara oyulmuş muhteşem yapılar, ayrıntılı heykeller, karmaşık çanak ve çömlekler, mücevherler ve çok daha fazlasını buldular. Petra’nın cazibesi, dar bir çöl vadisinin derinliklerindeki muhteşem ortamından gelmektedir. Bugün Petra, dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biridir. Bu Antik Kent dünyanın her köşesinden gelen milyonlarca ziyaretçiyi büyüleyen bir UNESCO Dünya Mirası Alanıdır. Buradaki her şeyi gerçekten keşfetmek isteyen bir turistin en az dört veya beş güne ihtiyacı olacaktır. Petra Vadisi içine girildiği andan itibaren doğal güzelliği ve olağanüstü mimari başarıları ile görenlerin nefesini kesmekte ve şaşkına döndürmektedir.

Petra denilince akla gelen başka görüntüler ise “Indiana Jones” ve “Mumya Geri Dönüyor” gibi Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerinden sahnelerdir. Bu filmlerdeki esrarengiz ve mistik havayı veren şey şüphesiz Petra’dır. 6 Aralık 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde koruma altında olan bu kent, 7 Temmuz 2007 yılında açıklanan Dünyanın Yedi Harikası listesinde yer almaya hak kazanmıştır.

kaynak

Hazırlayan: Müge Deniz

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar