Yarasalar Kör Vampirler Midir?

0
405

Yarasaların birçok özelliği insanlar tarafından çoğu zaman ilginç hatta korkutucu bulunmaktadır. Bu yüzden insanlar için yarasalar vampirlerle yakından ilişkilidir. Bu yaratıklar ara sıra kan emerek, baş aşağı uyuyarak ve bütün gece ayakta kalarak bu iddiaları güçlendirirler. Peki bu hayvanlar gerçekten kör müdür?

Sözde Kör Vampirler Geceleri Nasıl Avlanırlar?

Yarasalar gece yaşamına ait varlıklardır. Geceleri avlanan bu hayvanlar ışığın yetersiz olduğu bir karanlıkta avlarının yerini belirlemek zorundadırlar. Bu gece avcıları iyi bir avlanma için ekolokasyon yeteneklerine güvenirler. Ekolokasyon bazı canlıların çevrelerini algılamak için ses dalgalarını kullanma yetenekleridir. Bu canlılar seslerini yankılandırır ve bu yankıları analiz ederek çevresini algılayabilirler. Bu yeteneğe sahip olan yarasalar da işitme duyuları çok gelişmiş kulaklara sahiptirler. Ekolokasyon yeteneğini gerekli kılan sözde körlükten bahsedilse de bu yetenek körlüğü gerektirmez ve körlükle herhangi bir bağlantısı yoktur. Ekolokasyon yeteneği muhtemelen yarasaların geceleri avlanmasına yardımcı olmak için ortaya çıkan genetik mutasyonlardır.

“Yarasa Kadar Kör”

Yarasalar hakkında hepimizin aşina olduğu fikir yanlış olabilir mi? Ya “yarasa kadar kör” olmak mükemmel bir şekilde görebilmek anlamına geliyorsa?

Bir yarasanın gözleri sanıldığı gibi yararsız değildir. Hatta çoğu yarasaların gözlerinin insan gözünden daha keskin bir görüşe sahip olduğuna inanılmaktadır. Görüşleri düşük ışık koşullarına göre ayarlanmıştır. Bazı yarasaların insanlar kadar iyi renk görüşleri yoktur fakat genel görüşleri şafak ve alacakaranlıkta insanlardan daha iyi olabilir.

Yarasalar hakkında kitapları olan yazarlardan Barbara Schmidt-French ve Carol Butler şöyle diyor: “Görme yeteneği zayıf olan birine genellikle ‘yarasa kadar kör’ denir, ancak yarasalar aslında oldukça iyi görebildikleri ve görme keskinlikleri bir türden diğerine farklılık gösterdiği için bu ifade uygun değildir.” Aslına bakarsak “sen bir yarasa kadar körsün” düşük ışık koşullarında mükemmel görüşe sahip olduğunuz anlamına gelmektedirBu ifadenin yanlış yorumlanması, yarasaların etrafta beceriksizce ve düzensiz uçuş düzenlerine sahip olmasından kaynaklanmış olabilir. Biz artık biliyoruz ki onlar süper işitme güçlerinin yanı sıra düşük ışık koşullarına uyum sağlayan keskin gözlere de sahipler.

Yarasa kadar kör olmak artık kulağa daha hoş geliyor değil mi?

https://www.britannica.com/story/are-bats-really-blind

https://www.wtamu.edu/~cbaird/sq/2013/04/09/why-are-bats-blind/

https://tr.euronews.com/2022/03/26/bilim-insanlar-vampir-yarasalar-n-nas-l-sadece-kanla-beslenerek-hayatta-kald-g-n-kesfetti

https://eksiseyler.com/duyma-ve-algilama-bicimiyle-radarla-asiri-benzerlik-gosteren-bir-canli-yarasa