21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Okul Öncesi Dönemde Müzik Eğitimi

Müziğin evrensel ve iletişimsel olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki müziğin sosyalleşmenin temelinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Erken Çocukluk Dönemi’ndeki çocuklarda müzik eğitimi ile ilgili tüm detaylar bu yazıda!

Araştırmalar okul öncesi döneminde verilen müzik eğitiminin sosyal bir çaba olduğunu ve müzikal katılımın çocukların sosyal gelişimi için faydalı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, araştırmalar çocukların müzik eğitimi sırasında kültürel ve sosyal grupların üyesi olarak yeni şeyler öğrenirken müzikle şekillendiğini sunuyorlar.

Okul öncesinde dönemdeki müzik eğitiminin faydaları olarak çocukların sosyal bilişinin, empati kurma becerilerinin, koordinasyonlarının, işbirliği kurabilme becerilerinin, ve sosyal uyumlarının gelişmesi verilebilir.

Müzik bebeklerin iletişim kurması için bir araç olarak kullanılabilir çünkü müzik yaşamın ilk yıllarına kadar dokunabilir. Küçük çocukların dikkati müzik aracılığıyla çekilebilir. Yenidoğanlar müziği duyduklarında davranışlarını durdurarak değişik göz hareketleri ile duydukları şeyi anlamlandırmaya çalışırlar. Küçüklükten itibaren müziğin baskın olarak kullanılması ve müzikal bir ortam sunulması çocukların dil gelişimini arttırır. Ayrıca, araştırmalar erken yaşta başlanan müzik eğitiminin çocukların duyusal işleyişleri düzenleme becerilerine ve sosyal dünyalarını tanıma olanağına sahip olduklarını belirtmektedir. Çocuklar bu şekilde duygularını düzenlemeyi, kültürel ve sosyal öğrenmeyi öğrenerek fayda görmektedirler.

Erken çocukluk dönemindeki müzikal girişimler çocukların yaşam boyu kimliğinin inşasını, farklılık algılarını, kendilerinin toplum içindeki ilişkilerine bakarak nasıl tanımladıklarını temellendirdiğinden sosyal ve kültürel öğrenme ile yakından ilişkilidir ve çocukların öğrenmelerine büyük oranda katkıda bulunur.

Ilari B. (2016). Music in the early years: Pathways into the social world. Research Studies in Music Education. 2016;38(1):23-39.

Hazırlayan: Dilan Sari

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar