21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

“Amorf Katı” Nedir?

Daha önce birçok amorf katıyla karşılaşmış olabilirsiniz ama muhtemelen onu da katı cisim olarak adlandırdınız. Peki ama amorf katı da nedir ?

Amorf Katılar

Belirli geometrik ve kristalize formu olmayan katılar ‘Amorf Katı’dır. Yani, atomları ve molekülleri belirli bir kafes düzeninde organize etmeyen herhangi bir kristal olmayan katıdır. İçindeki parçacıklar, düzenli bir üç boyutlu düzenlemeye sahip değildir. Rastgele bir molekül düzenine sahiptir, belirli moleküler boyutta bir düzen sergilerler, oldukça farklı fiziksel özelliklere sahiptir.
Amorf katılar, düzenli bir yapıya sahip olmadıkları için sıvılara benzer özellikler gösterebilirler. Bu maddelerin net bir erime noktası yoktur ve katıdan sıvıya dönüşümleri farklı sıcaklıklarda gerçekleşir. Amorf katılar tarafından sergilenen fiziksel özellikler, özellikler ölçüm yönüne bağlı olmadığından ve farklı yönlerde aynı büyüklüğü gösterdiğinden genellikle izotropiktir.

Amorf Katıların Özellikleri

* Amorf katılar bazen aşırı soğutulmuş sıvı olarak tanımlanır çünkü molekülleri sıvı halde olduğu gibi rastgele bir şekilde düzenlenir.
* Amorf Katı, kurucu parçacıklarının uzun menzilli bir düzene sahip değildir fakat küçük düzende bölgelere sahip olabilirler. Aksi halde amorf bir katının bu kristal parçaları, kristalitler olarak bilinir.
* Amorf bir katının keskin bir erime noktası yoktur, ancak çeşitli sıcaklıklarda erir. Örneğin, cam ısıtıldığında önce yumuşar ve sonra belirli bir sıcaklık aralığında erir. Bu nedenle cam, çeşitli şekillerde kalıplanabilir veya üflenebilir. Amorf katı, karakteristik füzyon ısısına sahip değildir.
* Amorf katı, ısıtıldığında ve daha sonra tavlama ile yavaş yavaş soğutulduğunda, belirli bir sıcaklıkta kristalleşir. Bu nedenle eski zamanların cam objeleri bir miktar kristalleşme meydana geldiği için süt gibi görünürler.

Amorf Katı Örnekleri

Camlar, seramikler, jeller, polimerler, kauçuk, zift, hızla söndürülen eriyikler ve düşük sıcaklıklarda bir substrat üzerinde biriken ince Film sistemleri amorf katılara örnek verilebilir.

Amorf Katılar

Kapak Görseli

Hazırlayan: Didar Aldede

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar