30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Evde Çocuklarınız İle Yapabileceğiniz Duyusal Oyunlar

Çocuklarınızın öğrenmelerini daha eğlenceli hale getirmek ister misiniz? Evde kolayca hazırlayabileceğiniz duyusal oyunları sizler için derledik!

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal oyun çocukların duyularını harekete geçiren ve onların zihinlerini uyaran bir oyun türüdür. Duyusal oyunlar çocukların görme, işitme, dokunma gibi duyularına daha sık odaklanır çünkü bu duyular en ulaşılabilir konumda olan duyulardır.

Çocuklar doğdukları andan itibaren dünyayı dokunma, duyma, göre, koklama ve tatma aracılığı ile tanımaya çalışırlar. Bununla beraber, yürümeye başlayan çocuklar hareket ve denge yardımıyla dünyayı anlamlandırmaya başlar. Bu duyular çocukların çevrelerini öğrenmelerini ve birçok şeyi deneyimleyerek öğrenmelerini sağlar. Ayrıca, çocukların oynadıkları oyunlar yaşadıkları dünya hakkında daha çok bilgi sahibi olmalarına imkan tanır.

Duyusal Oyunların Faydaları Nelerdir?

✔ Duyusal oyunlar aracılığıyla yaşadıkları dünya ile etkileşim kuran çocukların beyninde giderek daha karmaşık düşünce ve görevlere izin veren bağlantılar oluşmaya başlar.

✔ Duyusal oyunlar çocukların bilişsel gelişimini, dil gelişimini, ince ve kaba motor becerilerini destekler.

✔ Duyusal oyunlar çocukların akranları ile olan etkileşimini arttırarak sosyalleşmelerini sağlar.

✔ Duyusal oyunlar çocukların farkındalık becerilerinin gelişmesine yardımcı olur ve kızgın veya endişeli hisseden çocukları sakinleştirmek için bir yol olabilir.

✔ Duyusal oyunlar sayesinde çocukların gözlem becerileri gelişir, soyut düşünme becerileri atar ve çocuklar deney yapmaya teşvik edilir.

EVİNİZDE YAPABİLECEĞİNİZ DUYUSAL OYUNLAR

Duyusal Kutu Oluşturun

Duyusal bir kutu oluşturmak için evinizde bulunan herhangi bir kaptan yararlanabilirsiniz ve çocuğunuzun keşfetmesi için çevrenizde bulunan materyalleri bu kabın içine koyabilirsiniz. Örneğin, farklı dokulara sahip yapraklar veya kumlar ile kabı doldurabilirsiniz. Ayrıca bu kutunun içini makarna, pirinç, fasulye gibi nesnelerle doldurarak ve hatta gömerek çocuklarınız kaşık ve kepçe yardımıyla keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.
Unutmayın ki çocuklar nesneleri ağızlarına götürerek keşfederler. Bu durumda sağlık için kullandığınız materyallerin temizliğinden, güvenlik durumları için oyunu denetlediğinizden ve boğulma gibi tehlikelere dikkat ettiğinizden emin olmanızda fayda vardır.

Yiyeceklerle Oynayın

Çocuğunuzun yiyeceklerle meşgul olacağı bir ortam yaratarak çocukların yiyecekleri ezmelerini sağlamak, duyusal deneyimlerini geliştirerek motor gelişimlerine katkıda bulunur. Çocuklar farklı tatları da keşfedelerler ve bu keşif çocukları diğer yiyecekleri tatma konusunda yönlendirir. Örneğin çocuklar makarna bükmek, yoğurt sürmek, fasulyeleri ezmek gibi duyusal oyunlar ile meşgul olabilirler.

İşitmeye Yardımcı Ses Tüpleri Oluşturun

Çocuklar için bir ses tüpü oluşturmak ve çevrelerindeki işitsel dünyayla bağlantı kurmalarına yardımcı olacaktır. Ses tüpü oluşturmak için birkaç boş kağıt havlu rulosu ayırarak içini pirinç, kuru fasulye, boncuk gibi malzemelerle doldurabilirsiniz. Uçlarını koli bandı yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Her tüpü farklı malzemeler ile doldurmak çocuklarınızın farklı sesleri ayırt etmesini sağlayarak keyifli bir öğrenme ortamı oluşturacaktır.

Kum Havuzu Yapın

Çocuklarınız ile dışarı çıkarak kum havuzu yaratabilirsiniz. ve kum havuzunu birkaç oyuncak veya çevreden topladığınız materyaller ile doldurabilirsiniz. Bir kum havuzunu oluşturmak için çok fazla materyal kullanmanıza çoğu zaman gerek olmayabilir. Sadece kürek ve bardak gibi materyaller kullanarak gerisini çocuğunuzun hayal gücüne bırakabilirsiniz.

Su Oyunu Yaratın

Su oyunları çocukların tüm duyularını kullanarak duyusal oyuna dahil olmasını sağlayabilir. Bir kutuyu, tencereyi ya da bebek havuzunuz varsa bu havuzu su ile doldurarak bardak, top ve diğer ev eşyalarıyla doldurabilirsiniz ve çocuklarınızı keşfetmeye yönlendirebilirsiniz. Çocukların tüm duyularını kullanarak nesneleri kullanması ve suyu sıçratması bu oyundan etkili şekilde verim almalarına olanak tanıyabilir.

Coulthard, Helen; Sealy, Annemarie (2017). Play with your food! Sensory play is associated with tasting of fruits and vegetables in preschool children. Appetite, 113(), 84–90.

Pelly, J. (2020). Sensory Play: 20 Great Activities for Your Toddler or Preschooler. Healthline.

Hazırlayan: Dilan Sari

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar