26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Yeni Tüberküloz(TB) Aşısını Duydunuz Mu? 

Tüberküloz(TB) Nedir?

Tüberküloz (TB), çoğunlukla akciğerleri etkileyen ve bir tür bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz, enfekte olmuş kişilerin öksürmesi, hapşırması veya tükürmesi yoluyla havaya yayılır. Tüberküloz, önlenebiir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yapılan çalışmalara göre, dünya nüfusnun yaklaşık olarak çeyreğinin tüberküloz bakterisi (Mycobacterium tuberculosis (Mtb) ile enfekte olduğu düşünülmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütüne göre, Covid-19 ile karşılaştırıldığında, Tüberküloz(TB), koranavirüsten sonra tek bir bulaşıcı virüsten ve antimikrobiyal dirençten  kaynaklanan ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir.  Yeni doğan BCG aşılaması, yenidoğanları korusada çocuk ve ergenler gibi Tüberkülozun bulaşmasının çoğunluğunu oluşturan yaş gruplarını korumaz. 

Yeni Tüberküloz(TB) Aşıları için Dünya Sağlık Örgütü’nün Tercih Ettiği Ürünlerin Genel Özellikleri 

  • Aşı halk sağlığı hedefleri, tıbbi ihtiyaçların tanımlanması, düşük ve orta gelirli ülkelerin perspektifleri ile aşının ihtiyaçları nasıl karşıalayabileceği açıklanır. 
  • Aşı araştırma ve geliştirme hususlarının açıklamasının olmasıdır. 
  • Aşılar için ürün özellikleri ve bunların tercihli özelliklerini açıklayan bir tablo yer almaktadır. 
  • Dünya Sağlık Örgütü kılavuzlarına dayalı olarak aşı sunumu, paketleme, depolama gereklilikleri ve bertarafına ilişkin özellikler hakkında da rehberlerin yer almasıdır.

Tüberküloz aşısı adayı odalarak bilinen “Pipeline Vaccine”, tam hücre aşıları, adjuvanlanmış proteinler ve rekombinant alt birim vektör aşıları gibi çeşitli aşı platformlarını içermektedir.  Ergenlerde ve yetişkinlerde Tüberküloz hastalığının önlenmesi için,hastalığın tekrarnı önlemek için, ilaç tedavisine immünoterapötik yardımcılar olarak  ve hastalığın tekrarını önlemek amacıyla aday aşılar geliştirilmektedir.  Ayrıca, Yetişkinler için  akciğer tüberkülozuna karşı koruma sağlayan aşılara ve yenidoğanlara ve bebeklere uygulanmak amacıyla BCG’den daha iyi güvenlik ve etkinlik özelliklerine sahip yeni tüberküloz aşılarına olan öncelikli ihtiyacı vurgulamak için yeni tüberküloz aşılarıyla ilgili bir WHO PPC belgesi geliştirildi. 

M72/AS01E Aday Aşısı

Son zamanlarda, Kenya, Güney Afrika ve Zambiya’da gizli tüberküloz enfeksiyonu gösteren kişilerle yürütülen bir Faz IIb denemesinde, araştırma amaçlı aşı adayı olan “M72/AS01E” Tüberküloz hastalığına karşı ciddi ölçüde koruyucu olduğu görülmüştür. Üç yıllık takibe göre, aşı verimliliğinin nokta tahmini % 50 dir.

Kaynak 1

https://www.who.int/teams/global-tuberculosis-programme/research-innovation/vaccines

Kaynak 2

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tuberculosis#:~:text=Tuberculosis%20(TB)%20is%20an%20infectious,been%20infected%20with%20TB%20bacteria.

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar