13 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img
spot_img

Veri Bilimi Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, veri bilimi, ham verilerden eyleme dönüştürülebilir yorumlar elde etmeyi ifade eder.

Veri bilimi, büyük miktarda veriyi analiz etmek ve yorumlanabilir bilgiler çıkarmak için çeşitli araçlar ve teknikler kullanma sürecidir. Veri bilimi, kurumların kendilerini geliştirmek için verecekleri karar süreçlerinden, spor kulüplerinin analizlerine ve sigorta şirketlerinin risk değerlendirme kararlarına kadar uzanan bir alandır.

Veri bilimi alanları hızla büyüyor ve pek çok iş alanında devrim niteliğinde değişimler yaratıyor. Veri biliminin; işte, araştırmalarda ve günlük hayatlarımızda oldukça faydaları vardır. Mesela, işe giden rotanız, arama motorunuzdaki en yakındaki kahve dükkânı için en son yaptığınız arama, ne yediğinizle ilgili sosyal medya paylaşımlarınız ve hatta telefonlarınızdaki sağlık uygulamalarında gelen sağlık verilerinin tümü, farklı veri bilimcileri için farklı şekillerde önemlidir. Devasa verileri tarayarak, veriler arasında bağlantılar ve ilişkiler arayan veri bilimi, bize yeni ürünler sunmaktan, farklı anlayışlar sunarak hayatımızı daha kolay hale getirmek için çabalar.

Veri Bilimcisi Kimdir?

Veri bilimciler; veri toplama, düzenleme ve analiz etme sürecinde uzmanlaşmış kişilerdir. Böylece verilerden elde ettikleri bilgileri, eyleme geçirilebilir şekilde anlatabilirler. Genelde, veri bilimciler, büyük miktardaki verilerin içinde saklı olan bilgileri tespit etme konusunda yeteneklidir. Kurumların doğru değerlendirmeler ve tahminler yapmasına yardımcı olmak için algoritmalar kullanarak, çeşitli veri bilimi modellerini uygularlar. Veri bilimciler matematik ve istatistik alanlarında bilgili olmalıdırlar. Bunun yanı sıra bazı programlama dillerini, Python programlama dili gibi, kullanma konusunda da deneyimli olmaları gerekmektedir.

Google’ın baş ekonomisti Hal Varian 2012 yılındaki bir röportajında “Önümüzdeki on yıldaki en çekici iş alanı veri bilimi olacak.” demiştir.

Data Science 101

Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century

Kapak Görseli

Hazırlayan: Yunuscan Ünal

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar