30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Dünyanın Gizli Kıtası: Zelandiya

Bugüne kadar Dünya’da 7 kıta olduğunu biliyorduk. Dünya’da yeni bir kıta olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bilim insanları, Yeni Zelenda’da Pasifik Okyanusu’nun altındaki büyük kara parçasının yeni bir kıta olabileceğini ileri sürüyor. Haydi içeriğimizde Zelandiya Kıtasını keşfedelim!

Dünyanın Gizli Kıtası: Zelandiya

Dünyamızın yüzeyinde kıtasal ve okyanusal olmak üzere iki tür kabuk ve on dört tektonik plaka vardır. Dünya’nın tarihi süreçlerini anlamak ve açıklamak için kıtasal hareketler incelenmektedir. Dünya üzerindeki bütün kıtaların kıta olarak adlandırılabilmeleri için dört ortak özelliği bulunmaktadır. Zelandiya Kıtası da bu ortak özellikleri karşılamaktadır.

Yükseklik

Kıtalar, here zaman okyanus kabuğuna göre daha yüksekte yer almaktadır. Zalendiya, her yerde çevredeki okyanus kabuğundan önemli ölçüde yüksek noktadadır.

Jeoloji

Zalendiya, eskiden yani yaklaşık 550 milyon yıl önce oluşan Gondwana Kıtasının bir parçasıydı. Zalendiya, tıpkı diğer kıtalar gibi belirli jeolojik özelliklere sahiptir. Zalendiya’nın temel jeolojik zemini ile ilgili bilgiler Zalendiya’nın paleozoik ve mesozoyik grovak, şist, granit gibi silisli kıtasal kayaçların ada çıkıntısı, sondaj karotu, ksenolit ve deniz yatağı tarama örnekleri tarafından elde edilmektedir.

Kabuk Yapısı

Kıtasal kabuklar, okyanus kabuğuna göre daha kalındır. Zalendiya’nın kabuk yapısı okyanus tabanında bulunan kabuk yapısından çok daha kalındır.

Limitler ve Alan

Okyanus kabuklarının kıtasal kabuklara bitişik olduğu noktalarda kıta-okyanus sınırları kıtaların doğal kenarlarını oluşturmaktadır. Zalendiya da diğer kıtalar gibi iyi tanımlanmış jeolojik sınırlara sahiptir. Avustralya ve Zalendiya kıta okyanus sınırları, Tazmanya ve Mercan denizlerindeki paleojen yayılma merkezlerini birbirine bağlayan Cato kırılma bölgesi ile örtüşür ve araya okyanus kabuğu girer, bu tektonik ayrım da Zalendiya kıtasal kabuğunun Avustralya’nın kıtasal kabuğundan ayrı olduğunu göstermektedir.

Kaynak

Kaynak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar